Kaos Devam Ediyor: Bu Stabilcoin de Çöktü!

135

Hatırlayacağınız üzere Terra’nın stablecoin’i olan TerraUSD (UST) ve LUNA daha önce benzeri görülmemiş bir çöküş yaşamıştı. UST’nin geçtiğimiz hafta yaşadığı çöküşten kaynaklı panik, kripto para birimlerinin çoğunluğunun fiyatında büyük bir düşüşe neden oldu. DEI’nin dolara karşı olan sabitini kaybetmesiyle beraber gerçekleşen düşüş, stabilcoin ve kripto para’lara olan güveni iyice sarsmış görünüyor. İşte detaylar…

Stabilcoin UST’nin hemen ardından DEI de dolara olan sabitini kaybetti

Geçtiğimiz hafta yaşanan TerraUSD (UST) çöküşünün hemen ardından bir başka stabilcoin de dolara olan sabitini kaybetti. CoinMarketCap verilerine göre Pazartesi günü 1 dolarlık sabitini kaybeden DEI’nin fiyatı 52 sentlik dip seviyeleri gördü. Anlık olarak stabilcoin DEI, 0,679440 dolardan işlem görüyor. DEI’nin mevcut piyasa değeri ise yaklaşık olarak 63 milyon dolar olarak karşımıza çıkıyor.

Algoritmik bir stabilcoin, fiyat istikrarını sağlamak ve bir varlığın dolaşımdaki arzını, örneğin ABD doları, altın veya herhangi bir yabancı para birimi gibi bir rezerv varlığa sabitlenerek dengelemek için tasarlanmıştır. Başka bir deyişle, algoritmik bir stabilcoin aslında altında bir algoritma çalıştırır, bu da fiyatı arttığında daha fazla coin çıkarabilen ve fiyat düştüğünde onları piyasadan satın alabilen bir algoritmadır.

“Uzun vadeli istikrar sağlanması için yeni çözümler geliştiriliyor”

Stabilcoin DEI’ye finansal altyapı sağlayan DEUS Finance DAO ekibinden ise cevap gecikmedi. Deus Finance, Pazartesi günü erken saatlerde yayınladığı bir tweette, ekiplerin stabilcoin DEI’nin dolara olan sabitindeki istikrarı korumak için çözümler üzerinde uğraştığını belirtti. Tweet’in tamamı ise şu şekilde:

“Ekibimiz DEI’nin eski sabitine geri dönmesi için 24 saat boyunca aktifler. Gerekli önlemler anlık olarak uygulandı ve uzun vadeli istikrar sağlanması için yeni çözümler geliştiriliyor.”

Hatırlayacağınız üzere LUNA değerinin yüzde 99’undan fazlasını kaybetmişti. Stabilcoin DEI’nin fiyatında yaşanan düşüş, geçtiğimiz hafta UST’nin milyarlarca dolarlık yatırımcının parasını silip süpürmesinin hemen ardından geldi. Bir diğer yandan iki haftadan kısa bir süre önce 4 milyar doların üzerinde bir rezerv ayıran Luna Foundation Guard’ın, yaşanan son Terra çöküşünün nedeniyle UST’yi desteklemek için kullandıkları rezervlerinin büyük bir çoğunluğu ise yok olmuş bulunuyor. Daha fazla kripto para haberi için Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak coingape
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku