İşte Bitcoin Yatırımcılarının Bu Hafta İzleyeceğiniz 5 Şey!
İşte Bitcoin Yatırımcılarının Bu Hafta İzleyeceğiniz 5 Şey!

İşte Bitcoin Yatırımcılarının Bu Hafta İzleyeceğiniz 5 Şey!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yıl sonu yaklaşırken, Bitcoin (BTC) bir “Noel rallisi” görecek mi yoksa yeni bir yıl yeni kayıplarla karşı karşıya kalacak mı? Lider kripto para biriminin fiyat performansı göz önüne alındığında, özellikle 5 önemli konu ön plana çıkıyor. İşte önümüzdeki günlerde takip edeceğiniz 5 şey…

Bitcoin, Noel rallisi yapacak mı?

Bu hafta Bitcoin boğaları için hafif bir rahatlama, sağlam bir haftalık kapanış ve ardından birkaç haftanın en yüksek seviyelerine yükseliş şeklinde geliyor. Yatırımcılar için, kısa vadeli gücün devam edebileceğine ve Bitcoin’in 20.000 dolara yaklaşmasına izin verebileceğine inanmak için sebepler var. Popüler kripto para analisti CrediBULL Crypto, Bitcoin ile ilgili olarak görüşlerini şu sözlerle paylaştı:

Beklentilerimde bir değişiklik yok. Hala 19 bin doları arıyorum. BTC , düşük zaman diliminde temiz bir dürtüden sonra burada güzel bir sıkı konsolidasyon oluşturdu. Mayıs, bu birikmiş dipleri ilk önce 16 dolara daldırabilir, sonrasında ne olursa olsun yükselişin devam etmesini bekliyorum.

Bu arada analist Dave the Wave, bir sonraki Noel rallisine inanırken, popüler yorumcu Moustache de dahil olmak üzere diğerleri, tarihsel olarak iyileşme için doğru zamanın geldiğini söyledi. 2022 ayı piyasasını öncekilerle karşılaştırarak, BTC/USD paritesinin tüm zamanların en yüksek seviyesinden 31 hafta sonra dip bulması gerektiğini açıkladı ve hafta sonu “Bitcoin dibi çok yakın olmalı” dedi. Ancak herkes o kadar iyimser değil. Crypto Kingpin’e göre Bitcoin “düşmeye” başlamadan önce 18.000 dolara doğru hareket edecek.  Trader Korinek_Trades ise, Bitcoin’de “büyük bir rahatlama sıçraması” beklemesine rağmen, düşüşün onu 12.000 dolara kadar çekebileceğini söylüyor.

Kripto para analistleri piyasaların çökeceği iddiaları devam ederken hisse senetlerini inceliyor

Kasım ayı için çok önemli ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) baskısının habercisi.  Bu arada, ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve işsizlik verileri, geleneksel olarak en azından kısa vadeli oynaklığı tetikleyen tarihler olarak analistler tarafından izlenecek. ABD hisse senetlerine bakıldığında ise, analistler, düşen dolar karşısında son zamanlardaki güce rağmen gergin görünüyor. S&P 500 (SPX) önceki haftayı yüzde 1,66 artışla 4.071 puanda tamamladı. Crypto Tony yaptığı bir paylaşımda konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Hacim olarak 4.300’ü çıkarmaz ve bunun üzerinde kalmazsak, bu benim için destekli bir ralli anlamına gelir… Gerçekten de yüksek faiz, temerrütler vb. nedeniyle borsada bir çöküşün devam ettiğini görürsek, Bitcoin’in de bunu takip etmesini bekliyorum.

Bu duygu, daha önce SPX’in geri dönmeden önce bir “Noel rallisi” düzenleyebileceğini öne süren popüler yorumcu Nunya Bizniz’in bir tahminini yansıtıyordu. Hisse senetlerine ilişkin en keskin görüş, ünlü portföy yöneticisi ve yatırım stratejisi genelgesi “The Lead-Lag Report”un yazarı Michael A. Gayed’den geldi. Gayed, okuyuculara “yakında bir borsa çöküşü” olacağını söyleyerek ihtiyatlı davranmanın ötesine geçti. Analist ayrıca, FTX’in, kriptonun ötesinde bile alışılmadık piyasa tepkileri yarattığını ekledi.

Bitcoin madencileri şimdiden ”dev bir teslimiyet” içinde

FTX çöküşü, Bitcoin madencilerinin mücadelelerinde giderek artan bir ölçüde kendini göstermeye başlıyor. Son veriler, madenci cüzdanlarında tutulan BTC arzındaki 30 günlük değişimin 2021’in başından bu yana en olumsuz seviyede olduğunu gösteriyor. Zincir üstü analitik firması Glassnode’dan alınan verilere göre 3 Aralık itibariyle, madenciler 30 günde toplamda 17.721 BTC kaybetti. Ek veriler, madencilerin genel BTC bakiyesinin Aralık ayının başında daha da keskin bir düşüş göstererek 30 Kasım’da 1.828.630 BTC’den 3 Aralık’ta 1.818.303 BTC’ye düştüğünü doğruladı. Madencilerin bakiyeleri en son Eylül 2021’de bu kadar düşüktü.

bitcoin

BTC/USD, Kasım ayı boyunca yüzde 16 düşerken, madenciler aniden zaten düşük olan, geri dönüşü olmayan noktanın ötesine sıkışmış marjlarla karşılaştı. Yorumculara göre bu, fişten çekildikçe “teslimiyet” anlamına geliyor ve şimdi bir akış dönemi giriyor. Popüler analist Satoshi Stacker, “Kasım, BTC madencileri için korkunç bir zamandı,” diye özetledi ve şunları söyledi:

Bitcoin madencileri, işler düzelmeden önceki döngülerde iflas etmişti. Şu anda dev bir Bitcoin madenciliği kapitülasyonunun ortasındayız. Kamu madencilerinden elde edilen korkunç mali sonuçların listesi, bu teorinin altını çizdi.

Bu metrik son 17 ayın en büyük düşüşüne işaret ediyor

Bitcoin madencileri stres altındayken, ağ temelleri faaliyetteki değişiklikleri yansıtmaya başlıyor. 6 Aralık’taki bir sonraki otomatik yeniden düzenlemede, madencilik zorluğu tahminen yüzde 7,8 oranında düşecek. FTX çöküşünü takip eden haftalar, ağ katılımında ilginç değişiklikler yarattı ve analistler, temellerin fiyat hareketinden ayrılmasının çeşitli nedenlerini öne sürdüler. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi,  gibi, bir teori, madencilerin toplu olarak kârlılığın önemli ölçüde azaldığını görmelerine rağmen, Rusya’nın önemli ölçüde hash gücü ekleyerek piyasayı köşeye sıkıştırdığını bile savundu.

FTX ve ardından BTC fiyat düşüşünden sonra hash oranı hala artarken, Kasım ayının sonuna doğru işler değişmeye başladı. Hash oranı neredeyse tüm zamanların en yüksek seviyelerinden düştü ve bununla ilgili zorluklar yaşandı. Yaklaşan zorluk düşüşü, Bitcoin’in Temmuz 2021’den bu yana en büyüğünü oluşturacak ve tek bir yeniden düzenlemeyle yüzde  27’nin üzerinde bir düşüş yaşanacak. Bu arada, Cane Island Alternatif Danışmanları’nın yatırım müdürü Timothy Peterson’a göre, zorluğun makro BTC fiyat dibini engelleyebileceğine inanmak için bile bir nedenler var. Yatırım Peterson konuyla ilgili şunları söyledi:

Bir Bitcoin satın alma sinyali görüş alanında. Uyarı: Artık geçerli olmayabilecek tarihsel ilişkilere dayanıyor. Yine de, zorluğun Bitcoin için minimum talep seviyesinin iyi bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. Yakınsama 12 bin dolarda. Yani fiyat 200 gün boyunca +/- 12 bin dolarolmalı.”

Korku ve Açgözlülük Endeksi, “aşırı korku” bölgesinin hemen üzerinde

Bitcoin fiyat hareketi daha fazla makro düşüşü savuştururken, duyarlılık da oynaklıktan kaçınıyor. Her zaman popüler olan duyarlılık göstergelerinden biri olan Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, “aşırı korku” bölgesinin hemen üzerindeki bir alana bağlı kalmaya devam ediyor. FTX’i takiben fiyatla aynı doğrultuda düşen, yeni dip seviyelerin geleceğine dair genel izlenime rağmen mütevazı bir toparlanma sürüyor.

bitcoin

BTC arzı için gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kayıplar daha önce hiç görülmemiş seviyelere ulaşıyor ve bir bütün olarak arz, piyasa değerinden gerçekleşen değere (MVRV) metriğine göre net kayıpta. MVRV, Bitcoin’in piyasa değerini gerçekleşen sınırıyla, yani arzın en son hareket ettiği toplam fiyatla karşılaştırır. İkincisi, birincisinin altından geçtiğinde, fiyat dip yapılarının sinyalini vermiş olur. Popüler yorumcu CryptoNoob ise bu yapıları bir “birikim bölgesi” olarak nitelendirerek, mevcut koşulların Bitcoin için “ömür boyu yatırım fırsatı” bile oluşturabileceğini söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

İşte Bitcoin Yatırımcılarının Bu Hafta İzleyeceğiniz 5 Şey!