Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Sınırda? Ne Anlama Geliyor?

181

Veriler, Bitcoin (BTC) piyasası hissiyatı “açgözlülüğe” girmenin eşiğindeyken, yatırımcıların güvensiz kaldığını gösteriyor. İşte konu ile ilgili detaylar…

Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi hala korkuyu gösteriyor

Arcane Research’ün en son haftalık raporuna göre , BTC korku ve açgözlülük endeksi şimdi bu yılın Nisan ayından bu yana en yüksek değerine ulaştı. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, “ Korku ve açgözlülük endeksi ” bize Bitcoin piyasasındaki yatırımcılar arasındaki genel hissiyat hakkında bilgi veren bir göstergedir. Bu metrik, bu duyarlılığı temsil etmek için sıfırdan yüze kadar çalışan sayısal bir ölçek kullanır. Ellinin altındaki tüm değerler “korku” anlamına gelirken, eşiğin üzerindekiler “açgözlülük” anlamına gelir. Aralığın sonuna doğru, yani 75’in üzerinde ve 25’in altında olan değerler, sırasıyla “ aşırı korku ” ve “aşırı açgözlülük” sınırlarına işaret eder.

bitcoin

Tarihsel olarak, üst formasyonlar önceki dönemlerde yer alma eğiliminde olmuştur. Diğer taraftan daha sonraki dönemlerde dipler oluşmuştur.  Metrik değeri son birkaç hafta içinde yükseldi  Grafikte görebileceğiniz gibi, Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi Nisan ve Temmuz ayları arasında uzun bir aşırı korku dalgası yaşadı. Bu sürekli en düşük duygu akışı, aslında kripto para tarihindeki en uzun süreydi. Ancak Haziran ortasında, metrik nihayet yükselmeye başladı. Ardından, Temmuz ayının ortalarında, piyasa nihayet aşırı korkudan kurtuldu ve korku bölgesine girdi. O zamandan beri, duyarlılık istikrarlı bir şekilde yükseliyor.

BTC fiyat grafiği

Şimdi, göstergenin değeri, Nisan ayından bu yana en yüksek olan 42’dir. Bu, metriğin açgözlülüğe girmeye oldukça yakın olduğu, ancak henüz orada olmadığı anlamına gelir. Rapor, korku ve açgözlülük endeksindeki yavaş büyümenin, Bitcoin yatırımcılarının son ralliye rağmen hala bir ayı piyasası ilan etmekte tereddüt ettiğini gösterebileceğini belirtiyor. Bu eğilim, piyasa sahiplerinin kriptonun son yükseliş trendinin kısa ömürlü olacağı konusunda hala korkuları olduğu anlamına gelir.

bitcoin

Bitcoin fiyatı son bir yılda yaklaşık yüzde 46,2’lik bir düşüş yaşadı. Lider kripto para birimi, son bir ayda ise yeniden toparlanma girişimlerinde bulundu ve fiyatında yaklaşık yüzde 22’lik bir yükseliş kaydetti. BTC fiyatı son 14 günde yaklaşık 7.2 yükselirken, son bir haftalık performansına baktığımızda da ivmesini sürdürdüğü görüldü. Bitcoin son bir haftada yaklaşık  7.4’lük güzel bir çıkış yaptı ve yatırımcılarının yüzünü güldürmeye devam etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak bitcoinist
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku