Glassnode’dan Kritik Bitcoin (BTC) Raporu: Boğa Koşusu!

268
Geçen hafta boyunca, Bitcoin (BTC), 40 bin doları dirence çevirdi. BTC, an itibariyle 751 milyar dolarlık piyasa değeri ile 39.543 dolardan işlem görüyor.

 

Borsalardaki Bitcoin (BTC) bakiyesi 2 yılın en düşük seviyesinde!

Durgun fiyat hareketine rağmen, bazı zincir üstü veriler, Bitcoin için en kötü senaryonun geride kaldığını ve önümüzde büyük bir boğa koşusu için hazırlanıyor olabileceğimizi gösteriyor. Glassnode’dan gelen verilere atıfta bulunan College takma isimli analist, Bitcoin borsa bakiyelerindeki 30 günlük değişimin son 2 yılda çok az görülen negatif seviyelere ulaştığını açıklıyor. Bu nedenle, BTC için likit olmayan arz miktarı artmaya devam ettikçe, fiyat artışına yol açan bir arz sıkışıklığı olabilir. Aşağıdaki grafikte görebileceğimiz gibi, Bitcoin, borsa arzı eksi 100 bine düştüğünde güçlü bir ralli kaydetti. KriptoArena’nın bildirdiği gibi, son BTC fiyat düzeltmesi ABD hisse senedi piyasasındaki güçlü düzeltmeden kaynaklandı. Yükselen enflasyon ve Fed’in şahin duruşu, yatırımcı duyarlılığını daha da azalttı. Glassnode şu açıklamaı yaptı:
Fed’in gelecek haftaki toplantısındaki faiz artışı kararı, Bitcoin fiyatına zaten yansımış olabilir. Satış bakısı azalıyor. BTC, 42 bin doların üzerine çıkarabilir.
Bitcoin (BTC)’e dair en olumlu gelişme, perakende yatırımcıların sürekli olarak dipten satın alması. IntoTheBlock tarafından sunulan veriler şunları gösteriyor:
Perakende yatırımcı, BTC alıyor. 10 BTC’ye sahip adreslerdeki bakiye 2,08 milyon BTC’ye yükseldi. 0,001 – 0,01 BTC ve 0,01 – 0,1 BTC olan adreslerdeki bakiye ise, 30 gün içinde en az yüzde 2 artış gösterdi.
Öte yandan, Bitcoin ağı madenciliği hash ratae oranı ve zorluğu, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin madenciliği faaliyeti, geçen yıl Çin yasağı sırasında çöktükten sonra son birkaç ayda toparlandı. Mevcut verilere göre, BTC ağı her zamankinden daha güvenli.

 

”Dipten al” çağrısına yönelik ilgi giderek artıyor

Popüler kripto para analisti Lark Davis’e göre, BTC bu seviyelerde destek alıyor. BTC fiyatı, haftalık grafiklerde yüzde 10 düşerken, aylık grafiklerde yüzde 20’den fazla düzeltme yaşadı. Bitcoin, S&P 500 ile yüksek korelasyon içinde ve bu nedenle ABD hisse senedi piyasasındaki oynaklığa karşı savunmasız kalıyor. Ancak zincir içi veri sağlayıcısı Santiment, Bitcoin düşüşlerini satın alma konusundaki sosyal ilginin hızla arttığını belirtiyor ve şunları ekliyor:
Kripto para piyasasında meydana gelen son düşüşten sonra ”dipten al” çağrısına  olan sosyal ilgi hızla arttı. SP500 korelasyonu, Bitcoin için engel teşkil ediyor.
 
Genel kripto para piyasasındaki manzara, Bitcoin’inkine oldukça benzer. Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) da yüzde 5,30 değer kaybettiı ve şu anda 342 milyar dolarlık piyasa değeri ile 2.858 dolardan işlem görüyor. ETH fiyat hareketi, BTC ile neredeyse benzer bir grafik gösteriyor. Ancak Ethereum balinaları dipten satın alıyor. Popüler kripto piyasası analisti Ali Martinez şunları söylüyor:
Ethereum balinaları bir satın alma çılgınlığı yaşıyor. Glassnode’dan gelen veriler, 14 Mart’tan bu yana 10 bin ETH veya daha fazla bakiyeye sahip yaklaşık 44 yeni adresin oluşturulduğunu gösteriyor. Bu balinaların her biri 30 milyondan fazla ETH’ye sahip.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

 

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku