Türkiye’de Kritik Bitcoin ve Kripto Para Operasyonu!

0 33

Türkiye’ye yasadışı yollarla kripto para üretim cihazlarının sokulduğuna ilişkin “Alo 136” Gümrük Muhafaza ihbar hattına gelen ihbar üzerine, İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri harekete geçti.

Kripto para üretim cihazlarında “Bitcoin asic” ibaresi

Verilen ihbarı titizlikle inceleyen ekipler, cihazların bulunduğu adresi tespit ederek operasyon düzenledi. İzmir’de bir adrese yapılan operasyonda yasa dışı yollarla Türkiye’ye sokulduğu belirlenen 5 milyon TL değerinde 501 adet kripto para üretim cihazı ele geçirildi. Cihazların bir iş yerine ait depoda bulundu ve karton kutuların içinde 501 adet elektronik cihaz tespit edildi. Söz konusu kutular içerisindeki cihazların üzerinde “Bitcoin asic” ibaresinin bulunduğu, cihazların toplam değerinin ise 5 milyon TL olduğu ifade edildi.

Soruşturma başlatılan operasyon ile ilgili olarak 4 kişi göz altına alındı ve göz altına alınan söz konusu şahıslar İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi. İncelenen cihazların aylık olarak tek başına bin beş yüz TL tutarında elektrik harcadığı, toplamda ise aylık olarak 750 bin TL tutarında elektrik enerjisi harcadığı belirlendi.

 

Kaynak Habertürk
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku