Bitcoin Madencileri Devasa Satışlardan Sonra Şimdi Ne Yapacak?
Bitcoin Madencileri Devasa Satışlardan Sonra Şimdi Ne Yapacak?

Bitcoin Madencileri Devasa Satışlardan Sonra Şimdi Ne Yapacak?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasalarının önde gelen uzmanları, Bitcoin madencilerinin yaptıkları son satışın ardından durum analizinde bulunarak, madenciler hakkında önemli detayları açıkladılar! Madencilerin durumu ne olacak? İşte detaylar…

Bitcoin madencileri son 3 ayda ellerindeki BTC’nin yüzde 30’unu sattı!

Bildiğiniz üzere kripto para piyasalarının lider kriptosu Bitcoin, bu ay içerisinde 25 bin dolar seviyelerine kadar yükseliş yaşadı. 2022 yılı boyunca mücadele eden Bitcoin madencilik sektörü ise yaşanan yükselişler sonucu üzerindeki baskıyı azalttı. Bir noktada, madencilerin üretim maliyetinin Bitcoin spot fiyatından çok daha yüksek olduğuna ve madencilerin işlerinde kalmaları için ağır satışların sonuçlanacağına dair korkular arttı. Daha da kötüsü, faaliyetleri artık mali açıdan uygun olmadığı için birçok madenci artık tamamen emekli olmak zorunda kalabilir.

İşte Bitcoin İçin Bu Hafta Takip Edilmesi Gereken 5 Metrik!

Mayıs ayında elde edilen güncel verilere göre madencilik sektöründe büyük bir kargaşa yaşanıyor. Güncel verilere göre madenciler Mayıs-Temmuz ayları arasında yaklaşık 12 bin BTC satışında bulundu. Eğilim geçen ay tersine dönme işaretleri gösterse de, en büyük madencilik operatörlerinin bile yeniden toplanabilmesi için BTC fiyatlarının daha da yükselmesi gerekecek.

Arcane analisti Jaran Mellerud, “Kamu madencileri Temmuz ayında, Haziran ayında olduğu gibi miktarın yarısından daha azını satmış olsalar da, satılan Bitcoin üretiminin yüzdesine bakarsak, hala varlıklarını tükettiklerini görüyoruz” sözlerinde bulundu. Ünlü ismin sözleri ise şu şekilde:

“Kamu madencileri, Temmuz ayında Bitcoin üretiminin yüzde 158’ini sattı ve bu, üretimin yüzde 100’ünden fazlasını sattıkları üst üste üçüncü ay oldu.”

BTC madencilerinin aylara göre satış grafiği

Bağlam olarak, Nisan 2022’de, her ay blok sübvansiyonları yoluyla alınan BTC’nin en az yüzde 60’ının yıllarca tasarruf edilmesi sayesinde madencilerin ellerinde tuttukları kripto para miktarı, tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi. Ancak arka arkaya gelen satışlardan sonra, madencilerin ellerinde tuttuğu kripto para miktarı yüzde 30 daha düşük bir eğilim gösteriyor ve yalnızca aylık gider dengesi yeniden kurulana kadar daha yüksek olacak. Bir diğer yandan Mellereud, “Bitcoin fiyatına önemli bir şey olmazsa, satış baskısının üretimin yüzde 100 ile yüzde 150’si arasında devam etmesini bekliyorum. Bu, ayda 4.000 ila 6.000 BTC’ye eşittir” sözlerinde bulundu. Öte yandan Bitcoin, Haziran ayının en düşük seviyelerinden yaklaşık olarak yüzde 36 seviyelerinde artmış olsa da uzmanlara göre madenciler sıkıntı yaşamaya devam edecek.

Madenciler için tünelin sonunda ışık gözüküyor!

Bir diğer yandan madencilerin çok ihtiyaç duydukları mutlu zamanlara dönüşü, göründüğünden daha yakın olabilir. Gelir Ağustos ayında neredeyse  yüzde 70 arttı ve genel olarak iş kanıtı (PoW) madenciliği kripto para birimi topluluğu dışında giderek daha popüler hale geliyor.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock’un bu ay sektöre övgüler yağdırdığını gösterdiği gibi, büyük paralar artık çevresel kaygılar tarafından tutulmuyor. Bu arada, istikrarlı bir şekilde yükselen Bitcoin, durumun Bitcoin ağının çekirdeği için iyileştiğini gösteriyor. Alınan güncel verilere göre, bu haftanın zorluğunun yaklaşık yüzde 0,7 artması bekleniyor. Daha önce kriptoarena.com olarak belirttiğimiz üzere BTC fiyatı, anlık olarak 23,928.90 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin Madencileri Devasa Satışlardan Sonra Şimdi Ne Yapacak?