Dikkat: Temmuz Ayındaki Bu 3 Olay, Kripto Paraların Kaderini Belirleyecek’

79

Ünlü kripto para analistleri, kripto para piyasalarında yaşanan son krizle beraber önemli açıklamalarda bulundu. Bu krizi, makroekonomik faktörlerin bir sonucu olarak gören analistler, Temmuz ayında gerçekleşecek bu 3 olayın her şeyin kaderi olacağına inanıyor. İşte detaylar…

Uzmanlar enflasyon oranına dikkat çekiyor!

Uzmanlara göre 13 Temmuz’da açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve enflasyon rakamları, kripto para piyasasının üzerinde önemli etkilere sahip olabilir. Bildiğiniz üzere dünya genelinde enflasyon, 1965-1982’deki Büyük Enflasyonun birkaçını yansıtarak endişe verici boyutlara ulaştı. Bu dönemin büyük bir bölümünde enflasyon yüzde 1 seviyelerinden yüzde 14 seviyelerine kadar ulaşmıştı.

Ünlü kripto veri analitik firmalarından Glassnode, geçmiş zamanlarda yaşanan enflasyon ve günümüz enflasyonunu değerlendirirken iki faktörü benzer buluyor. Glassnode’un açıkladığı benzerlikler ise, maliyet enflasyonu ve ardından talep-çekme enflasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan EightGlobal’ın CEO’su ve kurucusu Michael van de Poppe, CPI verisinin önemini vurguladı.

Kripto para piyasalarının sık sık konuşulan ismi Michael van de Poppe, BTC için de yorumlarda bulunurken, 20 bin dolarlık seviyenin aşılması durumunda BTC’nin 28 bin dolar seviyelerine kadar yükselebileceğini iddia ediyor. Bir diğer yandan Poppe’un tahminleri, Deutsche Bank uzmanlarının vardığı sonuçlara benzer bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bitcoin için pozitif görünüm açısından, Deutsche Bank analistleri Marion Laboure ve Galina Pozdnyakova’nın araştırması büyüleyici bir bakış açısı sunuyor. Deutsche Bank analistlerine göre, S&P Ocak ayında önceki değerlerine dönecek. Ek olarak, endeksin Bitcoin ile bağlantısı, fiyatının 2022 ortasında mevcut fiyattan yüzde 30 oranında yükselmesini sağlayabilir. Ardından BTC’nin 28.000 dolar alanına dönmesi bekleniyor. Ayrıca, The Crypto Academy’nin kurucu ortağı, azalan bir TÜFE’nin Bitcoin için toparlanan fiyat seviyelerini göreceğini belirtti.

Uzmanlara göre bu 2 olay kripto para piyasası için son derece önemli olabilir!

TÜFE’nin yanı sıra yatırımcılar için anlık olarak takip edilmesi gereken ikinci önemli olay FED’in faiz kararı olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanlara göre 26 ve 27 Temmuz’da yeniden faiz artırımına gidilebilir. Faiz oranlarındaki artış, Federal Rezerv ve Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın fiyat istikrarını sağlamak için kullandığı başlıca araçlar arasında yer almaktadır. Faiz oranları arttığında borçlanma maliyetleri artar. Bu, finansmanın yanı sıra bireysel ve kurumsal harcamaları da engeller. Compounding Capital Advisors’ın kurucusu ve CEO’su Charlie Bilello, faiz oranlarının notun üst tarafında olması gerektiğini düşünüyor. Bu durumda fiyatlar daha da düşüş yaşayabilir.

 

Son olarak, dikkat edilmesi gereken son şey, 28 Temmuz’da ABD Ekonomik Analiz Bürosu’nun (BEA) 2022’nin ikinci çeyreği boyunca ABD GSYİH tahminini açıklayacak olması olarak karşımıza çıkıyor. Atlanta Federal Rezerv’in GDPNow izleme sistemi şu anda 2022’nin ikinci çeyreği için GSYİH’de yüzde 2,1’lik bir düşüş öngörüyor. GSYİH 2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 1,6 düştü. GSYİH’sının dörtte ikisi düşerse ABD resmen bir kriz yaşayacak. Ayrıca, bunun kripto piyasaları üzerinde bir etkisi olabilir. Ünlü kripto para uzmanları, yatırımcıların 13, 26-27 ve 28 Temmuz tarihlerinde meydana gelen olayları not etmesini öneriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak coinpedia
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku