Son Bitcoin (BTC) Çöküşüyle Boğa Piyasası Bitti Mi?

0 71

Popülerleşmekte olan bir on-chain analist, Bitcoin boğa piyasasının, önde gelen kripto para biriminin 46 bin dolarlık seviyelere olan son çöküşüne rağmen sağlam olduğuna inandığını belirtti.

Analist: Bitcoin boğa koşusu henüz bitmedi!

Pomp Newsletter’ın en son bölümünde aktarıldığına göre, Will Clemente on-chain aktivitesine baktığında Bitcoin boğa piyasasının henüz bitmediği sonucuna varıyor. Clemente, kripto borsalarındaki aktiviteye işaret ederek bu durum sebebiyle zengin yatırımcıların, piyasayı korku sardığında Bitcoin (BTC)’i dipten satın aldıklarını gösteriyor. Analist sözlerine şöyle devam ediyor:

Borsa akışlarından bahsetmişken, yılın en büyük borsa çıkışlarından biri tüm paniğin ortasında gerçekleşti. OTC çıkışları da dip sırasında artış gösterdi; görünüşe göre büyük yatırımcılar korkuyu da satın aldı.

On-chain analist, borsalara da yoğun miktarlarda stablecoin akışı olduğuna dikkat çekiyor. Bu durumun, yatırımcıların piyasadaki geri çekilmeden satın almaya hazırlandığını gösterdiğini şu sözlerle ifade ediyor:

Stokların likide edilmesinin ardından kabaca 460 milyon dolar değerinde Tether (USDT) basıldı. Aşağıdaki net transfer hacmini gösteren grafikte, 650 milyon doların üzerinde Tether’in perşembe günü borsalara taşındığı görülüyor. Tether (USDT) her zaman anında satın alım sinyalleri vermez, ancak borsalardaki sermayenin dağıtılmaya hazır olduğunu gösterir.

Clemente: Balinaların sayısı düşüş eğiliminde

Clemente ayrıca, Bitcoin’in piyasa değerini on-chain işlem hacmine bölerek hesaplanan NVT metriğine bakıyor. Analiste göre, NVT düşüş eğiliminde; bu da temel yatırımcı faaliyetinin Bitcoin (BTC)’in piyasa değerindeki büyümeden daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyuyor. Clemente, analizlerine devam ederken şu ifadeleri kullanıyor:

Bu metrik temeldeki yatırımcı faaliyeti piyasa değerini aşmaya devam ederken, boğa koşusunun daha az ısındığı anlamına geliyor. Bu durum aynı zamanda bir konsolidasyon işaretidir. 

Clemente’in göz önünde bulundurduğu bir başka on-chain ölçüm, büyük miktarlarda Bitcoin (BTC) tutan adreslerin sayısıdır. Bakiyesi 1.000 Bitcoin’in üzerinde olan balinaların sayısı düşüş eğilimindeyken, Clemente daha küçük bir grubun boşluğu doldurduğunu belirtiyor ve tam olarak şu cümleleri kuruyor:

Balinaların sayısı (bakiyesi 1.000 BTC’nin üzerinde olan adresler) hala düşüş eğilimindedir. Balinalar genellikle boğa koşusunun ortasında konumlarından çıkmaya başladıkları için bu anormal veya endişelenecek bir şey değildir. Aslında, 2017’de balinaların büyümesi 675 dolar civarında zirveye ulaştı ve bu elbette zirveden çok uzaktı. Balina topluluğundan yapılan satışlara rağmen, 100 ila 1.000 BTC’ye sahip adresler yükselmeye devam ediyor ve aslında 1.000-10 bin grubundaki 86.160 BTC’lik düşüşü dengeliyor.

Analist: Madenciler biriktirme aşamasındalar

Madenci faaliyeti de Clemente’in radarındadır. On-chain analistine göre, Bitcoin (BTC)’in değerindeki önemli düşüşe rağmen madencilerin hala yoğun bir şekilde biriktiğini şöyle ifade ediyor:

Madenciler hala kısa vadeli fiyat hareketinden etkilenmiş gibi görünmüyor ve tüm bu konsolidasyon boyunca olduğu gibi biriktirmeye devam ediyorlar. Bu, iki ölçümle gösterilebilir: ilki, madenci net pozisyon değişikliğidir. Bu ölçüm, madenci bakiye hareketlerinin takip eden 30 günlük ortalamasını ölçer. Bu metrik, bir aydan uzun süredir yeşil renkte. Madencilerin harcanmamış arzı da hala yükseliyor ve satış sırasında ani bir artış gördü.

Bu ölçümlere bakıldığında Clemente, Bitcoin yeniden birikim belirtileri göstermeye devam ederken boğa piyasasının bozulmadan kaldığı sonucuna varıyor ve şöyle söylüyor:

Çarşamba günkü olay, kısa vadeli fiyat hareketi için talihsizdi, ancak uzun vadeli boğa yapısında hiçbir şey değiştirmedi. Bu, metriklerin BTC’nin hala konsolide olduğunu gösterdiği gerçeğini değiştirmiyor. Gerçekleşmemiş fiyat dağılımı (URPD) ile gösterilen bu seviyelerde geniş bir on-chain hacim bölgesi oluşturmaya devam ediyoruz. BTC’nin önümüzdeki haftalarda yükseleceğini düşünüyorum.

Kaynak Dailyhodl.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku