Binance CEO’su Açıkladı: Müşterileri Korumaya Çalışıyoruz!

91

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Fortune dergisi ile gerçekleştirdiği röportajda, Terra 2.0 ve Do Kwon ile ilgili birçok soruya yanıt verdi. Terra ve Do Kwon’un kripto para birimi ile ilgili sorunları görmezden geldiğini ve bazı topluluk üyelerini olayların büyümesi ile ilgili suçlarken, Binance’ın listelenme konusunda tehdit edildiğini belirtiyor. Bu olay, Binance’in yeni Terra 2.0 blockchain’ini ve yeni LUNA token’i adına destek sözü vermesinin hemen ardından gerçekleştiği belirtiliyor.

Binance CEO’su, Terra ile ilgili şikayetleri dile getiriyor

Fortune dergisi ile yaptığı röportajda Binance CEO’su, Binance’in yalnızca müşterilerini koruma amaçlı eylemlerde bulunduğunu açıkladı. Borsa, Terra 2.0’dan LUNA airdrop’ları aldıkları için UST ve LUNC sahiplerine likidite sağlamak zorunda olduklarını ve müşterilerin desteğe ihtiyacı olduğunu beliterek şunları söylüyor:

Satın alan yatırımcıların, düşük veya yüksek fiyatlarda bile satın alma riskini aldıklarını bildiklerini söyleyen çok sayıda kullanıcı şikayeti aldık. Likiditeyi durdurursak, onlar için sorun yaratır. Artık ticaret yapamıyorlardı. Sonuç olarak, tarafsız bir duruş sergilemek ve aşırı risk uyarıları içeren bir piyasa sağlamak zorunda kaldık.

Binance CEO’su Açıkladı: Müşterileri Korumaya Çalışıyoruz!

Ayrıca, CZ’nin Terra’daki büyük kayıplı düşüşe verdiği tepkiyi daha önce eleştirdiği kayıtlara geçti. Binance, Terra’nın kurucusu Do Kwon’a ulaşmış, ancak Terraform Labs ekibi yanıt vermekte geç kalmıştı. Binance CEO’sunun, Terra ekibinin Luna ve UST olayını nasıl ele aldığıyla ilgili olarak sorulan soruya ise “ Büyük bir hayal kırıklığına uğradım” sözleriyle yanıt verdiği belirtiliyor.

Binance Terra 2.0’ı araştıracak

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Binance CEO’sunun, Borsa Araştırma Ekibini Terra 2.0’daki bazı ciddi sorunları derinlemesine araştırmaya çağırdığı bildirildi. Binance’in olaydan herhangi bir ödeme alınıp alınmadığı sorulduğunda ise CZ, orijinal LUNA’ya (Luna Classic olarak adlandırıldı) yatırım yapan herkes gibi Binance’in de aslında zararda olduğunu itiraf etti. Binance, 2018’de 50 milyon LUNA’yı geri satın almak için 3 milyon dolar yatırım yapmıştı.

Fiyatının zirvesindeyken token’ların satışı gerçekleşmiş olsaydı, borsa 1,6 milyar dolar kazanabilirdi. Ayrıca, UST’de ki çöküş sırasında Binance, stablecoin için herhangi bir işlem ücreti talep etmediği belirtiliyor. CZ’ye göre Binance, orijinal sürümün devamı olarak görüldüğü için Luna 2.0’ı destekledi. Ancak Kwon’un yeni bir stablecoin oluşturmaya kara vermesi durumunda Binance’de listelenmesi için öncelikle detaylı bir incelemeden geçmesi gerekeceği bildiriliyor.

‘’Stablecoin’ler listelenme öncesi ayrıntılı araştırılacak’’

CEO, Binance’in yeni kripto para birimlerini incelemek için katı bir prosedürü olduğuna dair güvence verdi. Ekiple ilgili mevcut şüpheler nedeniyle Terra tarafından oluşturulan herhangi yeni stablecoin  projesi üzerinde daha da derin ve detaylı inceleme yapılacağı söylüyor:

Eğer yeni bir stablecoin çıkarılıyorsa, o yeni sablecoin’e yepyeni bir proje olarak bakmamız gerekecek. Listeleme ekibimiz bunu çok ayrıntılı olarak değerlendirecektir. Olan her şeyi açıkça dikkate alacağız.

Binance CEO’su Açıkladı: Müşterileri Korumaya Çalışıyoruz!

CEO, Terra kurucusu Do Kwon ile bir grup görüşmesinde dahi konuşmadıklarını tekrarladı. Görünüşe göre Do Kwon’un doğrudan CZ ile konuşmaya çalıştığı, ancak CEO’nun reddettiği ve yatırım ekibini Terra’nın sorunlarını ele almaya yönlendirdiğini açıklıyor:

Do Kwon ile doğrudan hiç konuşmadım. Bugünlerde bile konuşmadım. Yatırım aşamasında kendisiyle görüşmedim. Yatırım ekibimiz onunla tüm konuşmayı yaptı.

CZ, olaylar sonucunda öğrenilmesi gerekenler olduğunu belirtiyor

Ayrıca CEO’ya, Do Known’un daha önce başarısız bir stablecoin projesi olan Basis Cash’e dahil olduğunuda bilmediğini söylüyor ve ekliyor:

En hafif tabiriyle şaşırdım. Ama dahası, ekibimizin bunu daha önce bilmemesine şaşırdım.

CZ son olarak, Binance ekibinin bu tür durumları dengelemek adına durum tespiti protokollerini iyileştirmesi gerektiğine karar verdiğini açıkladığı belirtiliyor. Bu güçlü önlemlerin, Terra ekosistemi gibi başka stablecoin sunumlarında ve borsada listelenmesini istemeleri durumunda ortaya çıkacağını tekrarlıyor ve şunları söylüyor:

Sürecin iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyorum ve öğrenecek derslerimiz var. Ancak temelde, bu tür durumlar önlenemez.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak thecryptobasic
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku