Belçika’nın En Büyük Bankası, Kendi Kripto Parasını Çıkarıyor

41

Belçika’nın en büyük sigorta ve bankacılık şirketlerinden biri olan KBC, kripto para birimlerine yaklaşımını biraz değiştirerek KBC Coin adlı kendi kripto para birimini piyasaya sürmeyi planladıklarını duyurdu.

Belçika’nın en büyük bankalarından biri olan KBC, kendi kripto para birimi KBC Coin’i piyasaya sürecek

Bankanın yerel kripto para birimi olan KBC Coin, bankanın müşteri katılımı stratejileri geliştirmesine, platformunu tanıtmasına ve kullanıcıları hizmetlerini kabul etmeye mecbur bırakmalarına olanak sağlayacak bir tür ödül token’ı olacak.

Banka, bu duyuruyu bankacılık uygulamasına dahil olan sanal asistan ‘Kate’in ilk aylarının lansmanında paylaşmıştı. Şu anda, KBC Coin henüz halka açık değil, ancak özel bir ortam yoluyla beta aşamasında. Banka, projenin yol haritası hakkında daha fazla ayrıntı açıklamadı.

KBC CEO’su Johan Thijs : Müşterilerin kimliğini korumak istedik

Projenin yasal çerçevesi ve ekonomik özelliklerine ek olarak KBC, token’ın teknolojik ve gizlilik konularına da odaklanıyor. Johan Thijs CEO’su, Belçika’nın yerel bir gazetesi olan De Morgen’a, KBC coin’in kullanıcılarına verilerinin tam kontrolüne sahip olmalarını sağlayan bir platform vermek istediklerini şöyle söyledi:

Müşterilerin kimliğini korumak istedik.

KBC, token’larının Bitcoin veya piyasadaki herhangi bir kripto para birimi ile alakası olmadığına özellikle vurgu yaptı. Ayrıca, KBC Coin’in yalnızca bankanın altyapısı içinde çalışacağını ve bu nedenle geleneksel kripto para birimlerinin özelliği olan vahşi fiyat dalgalanmalarına maruz kalmayacağını belirtiyor.

KBC coin, kapalı döngüde olacağından fiyat dalgalanmalarından etkilenmeyecek

Thijs tarafından paylaşılan ve Business AM tarafından derlenen ifadeler, token’ın piyasaya sürülmesi durumunda nasıl çalışacağına dair kabaca bir fikir veriyor. Bu ifadelere göre şunlar söylenebilir:

Bu token başlangıçta sadık müşteriler tarafından kazanılabilir ve ek hizmetlere harcanabilir… Kripto para kapalı bir sistemde olacaktır. Bu coin, kapalı döngüde olan bir para birimidir. Yani dünyayı dolaşıp her yerde ödeme yapmanızı sağlayan, örneğin Euro gibi bir para birimi değil… Belli bir ortamda, örneğin müşteri ortamında kullandığımız bir kripto para birimi.

KBC coin bir çeşit kripto para birimidir, ancak gerçek anlamda bir kripto para birimi değildir. Banka, kripto para birimleri konusunda uzun yıllardır temkinli bir duruş sergilediği için bu ayrım belirtmek KBC için önemlidir.

KBC, kripto paraların patlamasından çok önce müşterilerini uyarmıştı

2015 yılında bile, kripto patlaması Bitcoin ve ICO’ları gündeme getirmeden çok önce, KBC Bank müşterilerini Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle ilişkili riskler konusunda uyarmıştı. KBC, stereotiplerden kaçınmak için, bankalar tarafından desteklenen ve yasal para birimleri gibi işlev gören bir tür dijital varlık olan Merkez Bankası Dijital Parası’nı (CBDC), KBC Coin’in niteliğine yakın bir örnek olarak gösterdi.

Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) , kripto para birimleri için bankaların yerini alarak para biriminin evriminde bir sonraki adım olarak kendini kurmak istiyor. Ve hala evrensel olarak kabul edilmeseler de bu fikir, analistler tarafından sunulan lehte ve aleyhte görüşlerle tartışmaya açık görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Azcoinnews.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku