featured

Alman Mühendis 1 Milyon Euro Değerindeki Bitcoin’lerini (BTC) Bağışladı! İşte Sebebi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para sayesinde aşırı zengin olmanız, ideolojik olarak onu desteklediğiniz anlamına gelmez.

Ünlü Alman dergisi Die Zeit’in bildirdiğine göre, Moritz Schmidt isimli yazılım mühendisi, Bitcoin (BTC) yatırımı sayesinde kazandığı 1 milyon Euro’sunu çevreci siyasi ideolojisiyle bilinen Alman Yeşiller Partisi’ne bağışladı.

Bu, çevre savunuculuğuyla tanınan partinin kuruluşundan bu yana aldığı en büyük bireysel bağış.

Partinin sözcüsüne göre, Almanya’nın kuzeydoğusundaki Greifswald kasabasında yaşayan Schmidt, Bitcoin’den kazandığı paranın “etik” olmadığına inanıyor.

Kendisi de Yeşiller Partisi üyesi olan Schmidt, servetini görüşlerini temsil eden bir organizasyon için kullanmak istiyor.

Yazılım mühendisi, lider kripto para biriminin, yoğun enerji emek ispatı (PoW) fikir birliği algoritması nedeniyle çevreye zararlı olduğunu iddia ediyor.

Enerji Tartışması

Bitcoin artık American Airlines ve Arjantin’den daha fazla enerji tüketiyor ve bu da onu iklim aktivistleri için bir hedef haline getiriyor.

Bununla birlikte, son raporunda Cathie Wood’s Ark Invest, Bitcoin’in bankacılık ve altın madenciliğinden çok daha verimli olduğuna dikkat çekiyor:

Geleneksel bankacılık yılda 2.34 milyar gigajoule (GJ) ve altın madenciliği 500 milyon GJ tüketirken, Bitcoin, geleneksel bankacılık ve altın madenciliğinin sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 40’ından daha az olan 184 milyon GJ tüketiyor.

Bu ayın başlarında CoinShares, ConsenSys ve Ripple, 2025 yılına kadar blokchain’lerini tamamen karbondan arındırmak için Crypto Climate Accord’a katıldı.

Alman Mühendis 1 Milyon Euro Değerindeki Bitcoin’lerini (BTC) Bağışladı! İşte Sebebi!