Basic Attention (BAT) Nedir?
Basic Attention (BAT) Nedir?

Basic Attention (BAT) Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boğa sezonunda adından bolca söz ettiren altcoin projelerinden biri Basic Attention Token (BAT) coin son dönemde, yerli yatırımcıların da ilgisini oldukça çekmiştir. Bu yazımızda yerli yatırımcıların da çokça araştırdığı ve merak ettiği BAT coin nedir, amacı nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi sorulara kriptoarena.com olarak, cevap vermeye çalışacağız.

Basic Attention (BAT) Nedir?

Basic Attention (BAT), içerik oluşturucular ve tüketiciler için adil olan dijital reklamcılık etrafında dengeli bir döngü oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda çalışan bir kripto para birimidir. Ayrıca Ethereum (ETH) üzerinde çalışan ve Brave adlı özel bir web tarayıcısına yerel olarak entegre edilmiştir. BAT coin bu projede yerel kripto para birimi olarak kullanılır. Brave web tarayıcısı, güvenilir ortaklardan yerel reklamlar sunmaktadır. Ayrıca bu reklamlar, görüntüledikleri süre boyunca kullanıcılara BAT coin kazanma şansı verir.

Projenin Amacı Nedir?

Basic Attention Token projesinin kullanım amacı, Brave tarayıcı tabanlı reklam kampanyalarının yürütülmesidir. Bu amaç doğrultusunda ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Reklamcılar, yayıncılar ve internet kullanıcıları arasında ticareti kolaylaştırır. Bunu hedefleyen BAT coin özellikle reklamcılık sektöründe dikkatleri üzerine çekmiştir.

Site içerisinde mevcutta reklam bütçelerinin tamamının BAT ile ödenmesi gerekmektedir. Reklam vereceklerin bu kripto parayı, üçüncü parti alım satım platformlarından almaları gerekir. Brave, ödenen tutardan küçük bir komisyon almaktadır. Ayrıca geri kalan kısım yayıncı kullanıcılara dağılmaktadır. BAT coin, web etkinliklerine göre reklamcılar, yayıncılar ve internet kullanıcıları arasında takas edilebilmektedir. Ayrıca bu gruplar arasındaki ticareti kolaylaştırma amacına hizmet etmektedir.

Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Basic Attention projesinin de avantajları ve dezavantajlarına yakından bakmak gerekiyor. Bu projenin avantajları incelendiğinde ilk olarak, ödül kazanma seçeneği göz çarpmaktadır. Ayrıca bu kapsamda, Brave tarayıcısı üzerinden izlenen reklamlar karşılığında kullanıcılar BAT coin ödülü kazanmaktadır. İkinci olarak, kullanıcılar BAT coini elinde tutabilmektedir. Bu da nakit veya başka bir kripto para birimiyle değiştirebilmelerinde imkan verir. Üçüncü olarak, sosyal medya kullanıcıları en sevdikleri içerik oluşturucularını destekleme şansı tanımaktadır. Bu kapsamda kullanıcılar, destekledikleri yayıncılara BAT coin ile ödeme yapabilmektedir.

Başka önemli bir avantaj da bağlı olduğu tarayıcıdır. BAT coinin üzerinde çalıştığı Brave tarayıcısı, rakip tarayıcılar ile kıyaslandığında 6 kat daha hızlı açılan ücretsiz bir tarayıcıdır. Daha da derine inildiğinde tarayıcının başka bir özelliği göze çarpmaktadır. Bu da tarayıcının reklamları isteye göre göstermesidir. Kullanıcılar ödül kazanmak istedikleri takdirde reklamlarla karşılaşmaktadır. Bunun dışında reklamları zorla izletilmemektedir. Son olarak Ethereum üzerinde çalışan tarayıcının güvenliği son derece önemlidir. Brave bu konuda da bazı rakiplerinden kendisini ayırmaktadır.

Dezavantajları incelendiğinde, dijital rekabetteki bolluk göze çarpmaktadır. Dijital reklamcılık sektöründeki yüksek rekabet BAT’e oldukça problem yaratmaktadır. Bununla birlikte, popülerliği her an kaybedebilir ve geri plana düşebilir. İkinci dezavantajı ise tarayıcının direk olarak BAT’a bağlı olmasıdır. Tarayıcı popülerliğini kaybettiği anda BAT’ın değer kaybı yaşayabilir. Daha da önemlisi bu durum normal yatırımcıyı bu coine çekmeyi zorlaştırmaktadır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Basic Attention (BAT) Nedir?