Dikkat: Altın ve Bitcoin Yatırımcıları O Gelişmeyi Bekliyor!

513

Altın fiyatı (XAU / USD), Asya seansında Salı günkü en düşük seviye olan 1,818.33doları yeniden test ettikten sonra mütevazı bir şekilde toparlandı. Değerli metal 1.822,50 dolar tutmaya çalıştı ve 1.820,00 dolarlık kritik desteğin üzerinde kalmaya odaklanıyor. Yatırımcılar, bugünkü seansta altın fiyatlarındaki aşırı oynaklığa karşı hazırlanmalı, çünkü Federal Rezerv (Fed) Jerome Powell’ın konuşması Temmuz ayında olası para politikası eylemi hakkında ipuçları verecek.

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından Haziran ayı enflasyon oranı ne olursa olsun, Fed, Temmuz ayı para politikası toplantısında kesinlikle bir faiz artırımı ilan edecek. Daha da önemlisi, Fed tarafından dikte edilecek olan faiz artırımının kapsamıdır. Önceki verileri incelersek, Fed’in önceki faiz artırımlarının enflasyon oranında herhangi bir engel oluşturamadığı açıktır. Fiyat artışı yüzde 8.6’lık bir rakamla kırk yılın en yüksek seviyesinde duruyor ve Fed, fiyat istikrarını getirmeye ‘tamamen bağlı’. Bu arada, ABD doları endeksi (DXY), ABD Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) öncesinde 104,50’nin altında seyrediyor. Piyasa konsensüsüne göre, PCE’nin yüzde 7’de sabitlendiği görülmektedir.

Altın Yatırımcıları Bugün O Gelişmeye Kilitlendi: İşte Olacaklar!

Bununla birlikte, piyasa katılımcıları, artan durgunluk korkularının ortasında daha agresif bir Fed faiz artırımı ihtiyacı konusunda bölünmüş durumdalar. Bu, ABD Hazine tahvili getirilerinde yeni bir bacak ve yaygın temkinli piyasa havası ile birlikte, getiri sağlamayan sarı metale bir miktar destek sunabilir ve daha derin kayıpları sınırlamaya yardımcı olabilir. Yatırımcılar ayrıca agresif bahisler koymaktan kaçınabilir ve kilit olay riskinin önünde kenarda hareket etmeyi tercih edebilirler.

İşte Altın Piyasasında Olanlar ve Beklenen Seviyeler!

Fed Başkanı Jerome Powell, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Çarşamba günü Portekiz’in Sintra kentinde düzenlenecek ECB forumunda konuşacak. Yatırımcılar, merkez bankasının sıkılaştırma yolu hakkında yeni ipuçları arayacaklar ve bu da yakın vadede altın fiyatını artırmada önemli bir rol oynayacak. Bunun dışında, daha geniş piyasa riski duyarlılığı, ABD tahvil getirileri ve USD fiyat dinamikleri, XAU/USD için yönlü bir hareketin bir sonraki ayağını belirlemeye yardımcı olacaktır.

Teknik fiyat analizi

Altın fiyatları, volatilite daralmasına işaret eden Azalan Üçgen formasyonunda işlem görüyor. Aşağı doğru eğimli trend çizgisi 16 Haziran’daki en yüksek seviyeden 1,857.58 dolara çizilirken, yatay destek 16 Haziran’dan itibaren 1,815.73 $ dolara yerleştirildi. Altın boğaları, 20 dönemlik Üstel Hareketli Ortalama’yı (EMA) 1.821,22 dolara bağladı. Bu arada, Göreceli Güç Endeksi (RSI) (14) 40.00-60.00 aralığını geri kazanmayı başardı ve bu da aşağı yönlü hareketin yeni bir ayağının şimdilik ertelendiğini gösteriyor.

altın

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak fxstreet
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku