Altın Yatırımcıları Bugün O Gelişmeye Kilitlendi: İşte Olacaklar!

85

Altın fiyatı ( XAU  / USD ), 1.830,00 dolar seviyesindeki kritik desteği kırdıktan sonra Asya seansındaki kayıplarını artırdı. Değerli metal, yatırımcıların Federal Rezerv (Fed) başkanı Jerome Powell’ın ifadesi öncesinde kenarda olduğu için kademeli olarak düşüyordu. Şimdi, 1.830,00 doların altındaki belirleyici bir hareket, altın ayılarına adrenalin patlaması aşıladı ve bu da altın fiyatlarını önemli ölçüde düşürebilir.

Yatırımcılar gelecek FED kararlarından umutlu

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Yatırımcılar, Fed’in Temmuz ayı para politikasında son derece şahin bir duruş sergileyeceğini umuyor. Fed, son dört ayda faiz oranlarını yüzde 1,50-1,75’e yükseltti, ancak enflasyon karmaşası üzerindeki etkisi hala görünmüyor. Bu, Salı günkü en yüksek seviye olan 104.60’ın üzerinde kalmaya çalışan ABD doları endeksini ( DXY ) destekledi. Küresel cephede, Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi, Reuters’e göre, petrol ithalatını yasakladıktan sonra Rusya’dan altın ithalatını veya ihracatını veya her ikisini de yasaklayabilir. Bu gerçekleşirse, altın fiyatlarına daha fazla belirsizlik getirebilir.

ABD Başkanı Joe Biden ve Hazine Bakanı Janet Yellen’ın piyasaları resesyon korkularının kaçınılmaz olmadığına, ancak piyasanın güvenceyi satın almaktan kaçındığına ikna etmeye çalıştıklarını belirtmekte fayda var. S&P 500 Vadeli İşlemleri, riskten kaçınmayı tasvir ederken, 2020’nin sonundan bu yana en düşük seviyelerinden iki günlük toparlanmayı tersine çevirmek için gün içinde yüzde 1,10 düştü. ABD Hazine tahvillerinin de gösterge 10 olarak riskten kaçınmayı desteklemediğini belirtmekte fayda var. Yıllık Hazine getirileri beş baz puan (bps) düşüşle en geç yüzde 3.25’e düştü. Ekşi hissiyat, ABD Dolar Endeksi’nin (DXY) basın saatine kadar üçüncü gün için yükselerek 104.65 civarındaki gün içi yüksek seviyesini yenilemesine yardımcı oluyor.

Altın fiyat analizi

İleriye dönük olarak, birden fazla merkez bankası politika yapıcısı konuşma için sırada ve agresif oran artışları için baskı yaparlarsa altın fiyatları üzerinde ek aşağı yönlü baskı uygulayabilirler. Her şeyden önce, XAU/USD satıcıları, Fed Başkanı Powell’ın resesyon korkularını dizginleme ve 1994’ten bu yana en büyük faiz artışını haklı çıkarma becerisine ihtiyaç duyacak.

Saatlik ölçekte, altın fiyatları, yatay desteği 1.834,39 dolardan alınan azalan üçgen’in aşağı yönlü bir kırılmasını gösterirken, aşağı doğru eğimli trend çizgisi Perşembe günkü en yüksek seviyeden 1.857,04 dolar olarak çizildi. 1.835,74 dolardaki 50 dönemlik Üstel Hareketli Ortalama (EMA) düşüyor ve bu da aşağı yönlü filtrelere katkıda bulunuyor. Bu arada, Göreceli Güç Endeksi (RSI) (14) 20.00-40.00 düşüş aralığına geçti ve bu da daha fazla aşağı yönlü sinyal verdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak fxstreet
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku