Altın Kritik Veriler Öncesi Düştü! Peki Beklentiler Ne?

75

Altın fiyatı, Cuma günü erken saatlerde ABD’deki önemli veriler/olaylar öncesinde piyasanın endişesinin ortasında, aylık en yüksek seviyeyi tazelemesine rağmen iki günlük yükseliş trendini genişletemedi. Bununla birlikte, boğalar Asya’da daha önce birkaç günün en yüksek seviyesini yenilese bile, fiyat teklifi 1.870 doları çevreleyen gün içi en düşük seviye etrafında baskı altında kalmaya devam ediyor. Bunu yaparken, değerli metal, durgun piyasalar ve ABD istihdam raporuna ilişkin karışık ipuçlarının yanı sıra ABD Federal Rezervi’nin (Fed) bir sonraki hamleleriyle ilgili olarak son kazanımları konsolide ediyor.

Dolar, piyasanın kararsızlığının ortasında verim dalgalanıyor

Değerli metal cansız kalmasına rağmen, ABD doları ile ters bir ilişki sürdürüyor ve yatırımcılar Mayıs ayı için ABD Tarım Dışı Bordroları (NFP) ve ISM Hizmetleri PMI’ını beklerken getiri sağlıyor. Bununla birlikte, ABD Dolar Endeksi (DXY), iki hafta içinde en fazla düşüş gösteren 101.75-80 civarında istikrar kazanırken, şuan yüzde 2.91’i çevreleyen durgun ABD 10 yıllık Hazine getirilerini takip ediyor. Bugünün ABD Tarım Dışı Bordroları (NFP) için aşağı yönlü erken sinyaller, daha önce 428 bine karşı 325 bin bekleniyor, XAUUSD’nin daha yumuşak bir rakamın Fed’i daha hızlı / daha ağır faiz artışlarından alıkoyabileceği için daha da yukarı yönlü olduğuna işaret ediyor.

Altın Fiyatlarını Hafta İçinde Neler Bekliyor?

Perşembe günü, ABD ADP İstihdam Değişimi, 300 bin tahminine ve aşağı yönlü revize edilmiş 202 bin önceki rapora karşın Mayıs ayı için 128 bine geriledi. Öte yandan, Haftalık ABD İlk İşsizlik Başvuruları, beklenen 210 bin ve önceki 211 bin ile karşılaştırıldığında 200 bine düştü. Ayrıca, Tarım Dışı Verimlilik ve Birim İşçilik Maliyetleri, piyasa konsensüsü için -yüzde7,5 ve yüzde11,6 rakamlarına kıyasla, 1. çeyrekte sırasıyla yüzde-7,3 ve yüzde 12,6’ya yükseldi. ABD Merkez Bankası (Fed) politika yapıcıları, daha hızlı enflasyondan korktukları için para politikası normalleşmesine giden daha hızlı bir yol önermeye devam ediyor. Perşembe günü, Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Lael Brainard ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed’in faiz artırımlarındaki saldırganlığını destekleyen daha yüksek oranlar öneren açıklamaları tekrarladı.

Bu gelişme altın fiyatlarına aşağı yönlü baskı yapabilir

Altın Fiyatına ağırlık vermek, Çin’in dünyanın en büyük külçe tüketicilerinden biri olarak statüsü nedeniyle Çin ile ilgili risk-negatif başlıklardır. ABD Ticaret Temsilcisi Yardımcısı (USTR) Sarah Bianchi, diplomatın dediği gibi, piyasa duyarlılığına ve parlak metale en son meydan okumayı teklif etmiş gibi görünüyordu: “USTR, Çin ile ‘mantıklı’ tarife yapısı olan ‘stratejik bir yeniden düzenleme’ arıyor.” Ruh hali, “Çin ithalatına ilişkin tarife kararlarıyla ilgili ‘Tüm seçenekler masada'” gibi ifadelerle karşı karşıya kaldı. USTR Bianchi ayrıca Tayvan ile Çin tarafından beğenilmeyebilecek ve dolayısıyla külçe fiyatlarına meydan okuyabilecek daha hızlı ticaret görüşmeleri önerdi. Aynı çizgide, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian’ın, ABD’nin Sincan’dan ithalatı yasaklayan yasasından hoşlanmadığını ileten açıklamaları da vardı.

2 Analist, Kritik Altın Değerlendirmelerini Paylaştı! 
 

Kriptarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, ABD Başkanı Joe Biden’ın NFP’nin yayınlanmasından hemen sonra bir konuşma yapmaya hazır olduğu ve ABD için istihdam senaryosunu iletebileceği belirtilmelidir. Biden son zamanlarda iyimserdi ve bu nedenle sonuca rağmen iş raporunun pembe bir resmini yazdırmaya çalışabilir. Buna rağmen, herhangi bir sürpriz aşağı yönlü yorum, fltın fiyatı üzerinde ek aşağı yönlü baskı uygulayabilir.

Altın fiyatı teknik görünümü

Altın fiyatı, aşırı alım RSI’sının metalin 1.867-68 dolarlık yukarı yönlü kırılmasına meydan okumasıyla aylık en yüksek seviyeyi tazeledikten sonra yukarı yönlü ivmeyi azaltıyor, şimdi 200-SMA ve yüzde 38.2 Fibonacci Nisan-Mayıs düşüşünün geri çekilmesini içeren acil destek. Bununla birlikte, geri çekilme hareketleri, Nisan ayının sonlarından itibaren önceki direnç çizgisinin aşağıya 1.855 dolar civarında ekstra bir filtre görevi görmesi nedeniyle zor olmaya devam ediyor.

Altın Kritik Veriler Öncesi Düştü! Peki Beklentiler Ne?

XAU/USD’nin 1.855 dolarlık direnç dönüşmüş desteğin altına düştüğü bir durumda, 1.828 dolara yakın haftalık en düşük seviyeye doğru daha fazla düşüşe tanık olma ihtimali göz ardı edilemez. Alternatif olarak, Mayıs ortasından önceki destek hattının yakınsaması ve yüzde 50 Fibonacci geri çekilme seviyesi, yaklaşık 1.893 dolar, kısa metal alıcıları için kırılması zor görünüyor. Bunu takiben, Nisan ayının sonlarında 1.920 doları çevreleyen yüksek salıncak, altın alıcılarını cezbedebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak fxstreet
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku