Ekonomistten Altın İçin Rekor Tahmin: Tarih de Verdi!

414

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, altın fiyatlarındaki yatay konsüldasyon devam ederken, kıymetli metal yatırımcıları uzun vadede altının ne yönde seyredeceğini merakla takip ediyor. İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Ramazan Kurtoğlu, altının fiyatlarının 2023-2028 yılları arasında devasa yükselişler sergileyeceğini ifade etti. İşte detaylar…

Altın çağına hazırlıklı olun

Piyasa analistleri, makroekonomik verilerdeki yavaşlama işaretinin merkez bankalarının sıkılaştırıcı politikalardaki agresif duruşunu azaltması ve daha ılıman bir duruş sergilemesi beklentisiyle altının ons fiyatının sınırlı da olsa toparladığını bildirdi. Bugün Almanya’da Ifo iş dünyası güven endeksleri ile ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi ve konut satışları verilerinin takip edileceğini belirten analistler, ABD ve Avrupa merkez bankası yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin de yatırımcıların ilgi odağında olduğunu kaydetti. Piyasa analistleri, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.800 doların destek, 1.850 doların ise direnç olarak takip edileceğini söyledi.

Gelişmeler bu yöndeyken İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ramazan Kurtoğlu, altının fiyatındaki devasa yükseliş beklentisini ve altın çağına herkesin hazır olması gerektiği düşüncesini yeniledi. Dr. Ramazan Kurtoğlu yaptığı açıklamalarda şu sözlere yer verdi:

Dünya Altın Konseyi’nin raporuna göre şu ana kadar 190 bin ton altın çıkarılmıştır. Dünyada 53 bin ton kıymetli metal rezerv vardır. Bunun 10 bin tonu Anadolu Türk yurdundadır ve Ege tarafındadır. Bunlar bugünkü teknoloji ile çıkarmak mümkün değildir. Altın, gümüş ve paladium kıymetli metallerdir. Rusya ve Çin altın topluyor. Gizliden gizleye bunu yapıyorlar. Bir altın toplama yarışı içerisine girdiler. Speküle ediliyor. Spekülasyon devam edecek. Ama size net bir şey söyleyeyim, 2023-2028 yılları arası altının altın çağı olacaktır.

Piyasalara genel bakış ve altını baskılayan faktörler

Altın, 1.821dolar bölgesinden mütevazı bir toparlanma kaydetti veya bu Cuma günü bir haftanın en düşük seviyesine dokundu, ancak toparlanma devam ederken de bu ivmeden yararlanmak için mücadele etti. XAU / USD şimdi gün içi kazanımlarının büyük bir kısmından vazgeçti ve Kuzey Amerika seansının erken saatlerinde günlük aralığın alt sınırına yakın seyrediyor.

Ekonomistten Altın İçin Rekor Tahmin: Tarih de Verdi!

Bu hafta emtia fiyatlarındaki önemli düşüş, enflasyonist baskılardaki kalıcı artışa ilişkin korkuları hafifletmiş ve yatırımcıların duyarlılığını artırmış görünüyor. Bu da, güvenli liman altının yukarı yönlü hareketini sınırlayan önemli bir faktör olarak görülen hisse senedi piyasalarında güçlü bir ralliyi tetikledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak yeniakit
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku