Almanya Başbakanı Olması Beklenen Scholz Kripto Para Düşmanı mı?

63

Tüm dünyanın gözü Almanya seçimlerine odaklanırken, kripto para camiası da gelişmeleri yakından takip etti. Liderlerin, sektöre karşı yaklaşımı büyük önem arz ediyor. Almanya’da yapılan seçimlerde en yüksek oyu Sosyal Demokrat Parti (SDP) alırken, SDP lideri Olaf Scholz’un başbakanlığında bir koalisyon hükümetinin kurulması bir sonraki adım olarak görülüyor. Merkel sonrası dönemde, Avrupa’nın en büyük ekonomisini Scholz yönetecek.

Scholz, Facebook’un Libra projesine karşı çıktı: Dijital euro’ya destek!

2018 yılından bu yana maliye bakanı olarak görev yapan Scholz, başarılı bir yönetim sürdürürken zaman zaman da kripto paralara dair açıklamalarda bulunmuştu. Scholz, geleneksel finansal sistemine tehdit olarak görülen Facebook’un kripto para projesi Libra’ya sert bir şekilde karşı çıkmıştı. 2019 yılında proje ilk ortaya çıkığında, regülatörleri, Libra projesini incelemeye çağırırken, euro’nun, AB bölgesinin tek yasal ödeme aracı olması gerektiğinin altını çizmişti. Eski bakan ayrıca dijital euro projesine destek veriyor.

Gözler 2 Ağustos'ta: Kripto Para Sektörüne Kurumsal Yatırımcı Akını Gerçekleşebilir!
 

Scholz, bakanlık yaptığı dönemde özellikle merkezi yönetim ve otoritenin önemine işaret etmişti. Devletlerin para politikasına müdahale edilmesinin kabul edilmez olduğunu belirten Scholz, kripto para birimlerinin bu tehlikeli girişimi gerçekleştirme potansiyellerinin olduğunu vurgulamıştı. Facebook’un Libra projesinin sisteme karşı büyük sorunlar çıkarabileceği o dönem birçok siyasetçi tarafından iddia edildi. Çin’i demokrasiden yoksun otoriter bir rejim olarak nitelendiren ABD ve AB ülkeleri de finansal kontrol konusunda sert bir tavır sergilediler. Scholz, o dönem şu ifadeleri kullanmıştı:

Bir para birimi ihracı, özel bir şirketin elinde olamaz, çünkü bu devlet egemenliğinin temel bir unsurudur.

Kripto para birimlerini riskli görüyor

Olaf Scholz, bankaların dijital bir dünyaya uyum sağlaması gerektiğini, ancak özel dijital para birimlerinin sistemde yer almamasını istedi. O dönem bir bankacılık kongresinde konuşan Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, özel olarak çıkarılan kripto para birimlerinin risklerinden bahsettti. Euro bölgesinin en büyük ekonomisinin maliye bakanıyken yaptığı yorumlar, potansiyel olarak iki özel kripto projesini hedef aldı: Facebook destekli Libra ve JPMorgan Coin. Scholz, kongre delegelerine Avrupa bankalarının dijital geleceğe uyum sağlamaları gerektiğini söyledi.

Avrupa’dan gelen baskıların bir sonucu olarak, Facebook otoritelerin itirazları sonucu projede önemli değişiklikler yaptı. Hatta isim de Diem olarak değiştirildi. Şu anda Facebook’un projesi, Diem adı altında devam ediyor ve kripto para piyasası, uzun zamandır bu projedeki gelişmeelri merakla takip ediyor. Kripto paralarda regülasyon konusunda diğer Avrupalı maliye bakanlarıyla zaman zaman görüşen Scholz, 2018’de “Bu konuda çok fazla beklememeliyiz.” demişti. Almanya’nın eski maliye bakanı Bitcoin hakkında ise kamuoyuna yansıyan önemli bir açıkla yapmadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coindesk.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku