Rusya Açıkladı: Uluslararası Ödemelerde Kripto Para Kullanılacak!
Rusya Açıkladı: Uluslararası Ödemelerde Kripto Para Kullanılacak!

Rusya Açıkladı: Uluslararası Ödemelerde Kripto Para Kullanılacak!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya Maliye Bakanlığı’nın finans departmanı müdürü Ivan Cheboskov yaptığı bir açıklama ile kripto para yatırımcılarını heyecanlandırdı. İşte detaylar…

Uluslararası ödemelerde kripto para birimi kullanımı tartışılıyor

Rusya Maliye Bakanlığı’nın finans departmanı müdürü Ivan Cheboskov yaptığı bir açıklamada, kripto para birimleriyle ilgili şunları söyledi:

Uluslararası yerleşimler için takas işlemleri olarak bu tür kripto para birimlerinin kullanılması konusu aktif olarak tartışılıyor. Kripto para biriminin mülkiyet olarak kabul edilmesi halinde, prensip olarak, bu tür kripto para birimleri ile takas işlemleri çerçevesinde, dış ekonomik faaliyet üzerinde işlem yapmak mümkün olacaktır. Bu konu tartışılıyor ve bana öyle geliyor ki, klasik, geleneksel ödeme altyapısında ödemeler için sınırlı olanaklara sahip olduğumuz göz önüne alındığında, dikkati ve üzerinde konuşulmayı hak ediyor.

Rusya Açıkladı: Uluslararası Ödemelerde Kripto Para Kullanılacak!
 

Ayrıca Başbakan Mihail Mişustin, Rusya’nın Moğolistan gibi dost ülkelerle yerleşimleri ulusal para birimlerine çevirme fikrini tartıştığını da söyledi. Buryatia bölgesi başkanı Alexei Tsydenov şunları belirtti:

Bugün gündeme getirilen konu, dolar veya euro kullanılmadan ulusal para birimlerinde karşılıklı anlaşmalardır. Bu en acil sorun, çözümü ülkelerimiz arasındaki ekonomik aktiviteyi keskin bir şekilde artıracak.

Kripto benimsenmesi giderek artıyor

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, milyarder yatırımcı Tim Draper, Bitcoin’in daha fazla işletmede uygun maliyetli bir ödeme seçeneği olarak sunmaya başlaması durumunda, BTC fiyatının artmaya başlayacağını düşünüyor. Kendi de Bitcoin (BTC) yatırımcısı olan Draper, geçtiğimiz hafta Wolf of All Streets YouTube yayınında Scott Melker’e, kripto para biriminin 250.000 dolara kadar yükseltebilecek güce sahip olduklarını söylemişti. Mağaza sahipleri BTC’yi yaygın bir ödeme şekli olarak kabul etmeye başladıkça, yatırımcıların Bitcoin alıp satmaya başlayacaklarını söyledi ve şunları ekledi:

O zaman, Bitcoin fiyatının bir anda 250.000 dolarlık tahminime ulaşacağını göreceksiniz. Draper, Bitcoin’i bir an önce kabul etmeye başlamanın işletmelerin çıkarına olacağına inanıyor. Çoğu mağaza sahibinin düşük marjlarla çalıştığını kabul ediyor, bu nedenle büyük kredi kartı şirketleri Visa veya Mastercard ile çalışmaya kıyasla düşük işlem ücretleri BTC’nin teşviğini artırabilir.

CreditDonkey’e göre, ortalama bir kredi kartı işlemi, satıcılara mağazada yüzde 2,9’a ve satın alma başına yüzde 3,5’e kadar çevrim içi maliyete neden oluyor. Karşılaştırıldığında, Bitcoin veri derleyici BitInfoCharts’a göre, ortalama BTC işlem ücreti işlem başına sabit 1,4 dolar civarında. Draper, kadınların “perakende harcamalarının yaklaşık yüzde 80’inden sorumlu olduğunu” ve perakendecilerin Bitcoin’i seçerek kredi kartı şirketlerine ödenen ücretlere kıyasla tasarruf edebileceklerini söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Rusya Açıkladı: Uluslararası Ödemelerde Kripto Para Kullanılacak!