Altın Fiyatı Tahmini: Bu Seviyeleri Ziyaret Edebiliriz!

144

Altın fiyatı, beş ayın en yüksek seviyesinden geri çekilmesinin ardından iki haftanın en ağır günlük düşüşünü konsolide ediyor. Teşvik umutları, ABD borç sınırı görüşmeleri ardından gelen rahatlama ve Fed’in faiz artırımı endişeleri arasında risk iştahı azalıyor. Deneyimli analist Anil Panchal, bunları göz önünde bulundurarak altına dair fiyat tahminlerini paylaşıyor.

Altın fiyatı için düzeltici düşüş 1.830’a ulaşabilir

Değerli metal, gün içinde bir miktar pozitif ivme kazanarak beş ayın en yüksek seviyelerinden gecelik keskin gün içi geri çekilmesinin bir kısmını tersine çeviriyor. XAU/USD, Avrupa seansına girerken kısmen az olan kazanımlarını sürdürerek en son 1.855 dolar seviyesinin hemen altında işlem görüyor. Hisse senedi piyasalarındaki yaygın temkinli ruh hali, altın fiyatı için destek görevi gören kilit bir faktör oluyor. Bu, artan tüketici fiyatlarına ilişkin endişelerle birlikte, sarı metalin enflasyona karşı bir önlem olarak çekiciliğine daha fazla fayda sağladı. Bununla birlikte, Fed tarafından erken bir politika sıkılaştırma beklentileri, boğaların agresif bahisler yapmasını engelleyerek kıymetli metal için herhangi bir anlamlı kazanımın üzerini kapattı. Piyasalar, enflasyonist baskıdaki sürekli artışın ortasında, Temmuz 2022’ye kadar nihai bir Fed faiz artışı hamlesi olasılığını fiyatlıyor. Bu, ABD dolarını 16 ayın zirvesine iten ve en azından şimdilik, dolar cinsinden emtianın yükselişini sınırlamak için daha fazla iş birliği yapabilecek olan yüksek ABD Hazine tahvil getirileri ile pekiştirildi.

Analist Panchal’a göre altın fiyatı için son konsolidasyon, iki günlük bir yükselişin ardından ABD Dolar Endeksi’nin (DXY) yanı sıra durgun ABD Hazine tahvil getirileriyle bağlantılı olabilir. Bununla birlikte, ABD 10 yıllık Hazine getirileri, 26 Ekim’den bu yana en yüksek seviyelerini yenilemek için son yükselişin ardından yüzde 1,64 civarında duraklarken, DXY 95,90 civarında 16 ayın en yüksek seviyesine tutundu. Analiste göre ayrıca, Wall Street’in iyimser kapanışının ardından daha güçlü hisse senedi vadeli işlemleri altın alıcılarını destekleyebilir. Sert bir tutum takınan Fed yetkililerinin karşılaştığı zorluklara ek olarak, borç sınırının uzatılması konusundaki baskının hafifletilmesi de değerli metalin alıcılarının umutlu kalmasına yardımcı oluyor. Ek olarak, Asya’da önemli veri/olayların olmaması ve ABD Başkanı Joe Biden ile Çinli mevkidaşı Xi Jinping arasındaki görüşmelerden önemli bir gösteri olmaması da sarı metalin trader’larının önceki günkü kayıplarını geri almalarına olanak tanıyor.

Teknik analiz

Anil Panchal’a göre aşırı alım RSI koşulları, altın fiyatı için birkaç günlük zirveden geri çekilmeyi tetikleyerek bir önceki günkü yıllık direnç çizgisinden geri çekildi. Bununla birlikte, sarı metal, Ağustos 2020’deki daha uzun vadeli bir önceki direnç çizgisinin üzerinde, basın saatine kadar yaklaşık 1.828 dolar üzerinde kalıyor. Yükselen MACD sinyalleri ve şu anda aşırı alım RSI’nın yokluğu ve ana trend çizgisinin ötesinde devam eden ticareti göz önüne alan Panchal, kıymetli metalin fiyatlarının Ocak 2021’den itibaren 1.868 dolar civarında azalan direnç çizgisine doğru yönelmesinin muhtemel olduğunu düşünüyor.

Kriptoarena.com olarak sıklıkla analizlerine başvurduğumuz deneyimli analist ayrıca değerli metalin alıcılarının 1.868 dolarlık engeli aşmayı başarması durumunda fiyatın Eylül 2020’den itibaren 1.906 dolara yakın başka bir direnç çizgisine doğru ilerlemesinin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguluyor. Bunlara ek olarak Panchal, daha fazla zayıflığın dirence dönüşlü destek çizgisini içeren 1.828 dolar seviyesini hedefleyebileceğini belirtiyor. Ayrıca analist, aynı seviyenin altında devam eden altın fiyatı için ise satıcıların ekim ayının 1.813 dolarlık zirvesini hedeflediğini hatırlatabileceğini de ekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku