Analist Altın Fiyatını Yorumladı: Geri Çekilme Bekleniyor!

171

Altın, pazartesi günü belirlenen birkaç aylık zirveye geri dönerek kısmen az olan gün içi kazanımlarını korumakta zorlanarak günlük işlem aralığının alt sınırına geriledi. Son 16 ayın zirvesine doğru son zamanlardaki güçlü ABD doları rallisi, dolar cinsinden emtianın yükselişini sınırlamak için daha fazla ortaklık kurdu. FXStreet analistlerinden Anil Panchal değerli metalin fiyatlarını yorumlayarak tahminlerini öne sürüyor.

Yatırımcılar ABD Bireysel Yatırımcı Satış rakamlarının açıklanmasını bekliyor

Enflasyonist baskının beklenenden daha hızlı artması endişeleri, yatırımcıların hissiyatı üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Analist Anil Panchal’a göre bu, güvenli liman altına bir miktar destek veren hisse senedi piyasalarındaki temkinli ruh halinden belli oluyor. Piyasa katılımcıları şimdi, Kuzey Amerika seansının erken saatlerinde yeni bir ivme için aylık Bireysel Yatırımcı Satış rakamlarının açıklanmasını vurgulayan ABD ekonomik raporunu dört gözle bekliyorlar. Bunun dışında, Panchal’a göre ABD tahvil getirileri, USD fiyat dinamikleri ve daha geniş piyasa riski hissi, trader’ların altın etrafında kısa vadeli fırsatlar yakalamasına daha fazla olanak sağlayacak.

Altın boğaları kritik ABD Bireysel Yatırımcı Satışları sürümünden önce teklif veriyor ve günlük teknik kurulum daha fazla kazanıma işaret ediyor. Deneyimli analist 100 Günlük Hareketli Ortalama’nın (DMA), yukarı yönde 200-DMA’yı geçeceğini ve potansiyel bir boğa geçişi sinyali vereceğini tahmin ediyor. Bu arada, devam eden küresel enflasyonist endişeler ve Fed’in faiz artırım zamanlamasına ilişkin beklentiler değerli metal üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaya devam ediyor.

Altın piyasasında bu hafta neler olacak?

Altın (XAU/USD), beş ayın en yüksek seviyesini yenilemeye yönelik bir artışın ardından gün içi düşük seviyeyi yenilemek için teklifler alıyor. Bununla birlikte, sarı metal salı günkü Asya seansında 1.862 dolar civarında işlem görüyor. Emtia alıcıları, pazartesi günü erken saatlerde, ABD Hazine getirilerindeki ağır yükseliş ve güçlenen ABD Doları, değerli metalin fiyatlarını sürüklemeden önce, çok günlü zirveyi yenilemek için iyimser piyasa hissiyatını olumlu yöne çevirdi. Aylık yüzde 0,7 büyümeyi yeniden yazdırması beklenen Ekim ayı ABD Bireysel Yatırımcı Satışları öncesinde piyasanın temkinli havası da teklife meydan okuyor. ABD 10 yıllık Hazine getirileri üç haftanın yeni zirvesine sıçradı ve ABD Dolar Endeksi rallisinin yılın zirvesini yenilemesini destekledi. Bununla birlikte, Wall Street göstergeleri karışık işlem gördü ve S&P 500 Vadeli İşlemlerinin ilk hareketlerini kısıtladı.

ABD-Çin görüşmelerine ilişkin iyimserlik ve ABD teşvikleri altın alıcılarını desteklese de Fed’in faiz artırımı endişeleri metalin yukarı yönlü momentumuna meydan okuyor. ABD Başkanı Joe Biden, 1,0 trilyon dolarlık iki partili altyapı faturasını resmen imzaladı. Ancak 16 yıllık yüksek sayıda ABD enflasyon beklentisi, Fed politika yapıcılarının reddetmelerine rağmen, reflasyon sıkıntılarını zirvede tutuyor. Son zamanlarda, Richmond Fed Bankası Başkanı Thomas Barkin, ihtiyaç durumunda Fed’in enflasyonu düşürmek için harekete geçececeğini, ancak gerçeğin nerede olduğunu görmek için birkaç ay daha beklemek gerektiğini ifade etti. Risk katalizörlerine ek olarak, ABD-Çin görüşmelerini çevreleyen iyimserlik göze çarpıyor. Bununla birlikte, ABD Başkanı Joe Biden ve Çinli mevkidaşı Xi Jinping, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında aylarca süren sessizliğin ardından sanal bir toplantı için hazır.

Teknik analiz

Analist Anil Panchal’a göre çok günlü zirveyi yenilemesine rağmen altın, ocak ayından itibaren azalan bir trend çizgisinin ve Haziran-Ağustos aşağı yönlü yüzde 78,6 oranında Fibonacci geri çekilmesinin (Fibo.) ötesinde günlük bir kapanış sağlayamıyor. Ana Fibo ve yıllık direnç çizgisine ek olarak, aşırı alım RSI koşulları da altının alıcılarını 1.867-68 dolar civarında zorluyor. Ayrıca, 1.868 doları geçen sarı metalin alıcılarına meydan okuyan 1.900 dolar eşiği ve haziran ayının 1.917 dolara yakın yükselişi ile bir kırılma yıllık 1.959 doları test edecek.

Alternatif olarak, geri çekilme hareketleri, 1.830 dolar civarında yüzde 61,8 Fibonacci geri çekilme seviyesini hedefleyebilir. Altın satıcıları 1.830 doları geçerse, Ekim ayının en yüksek seviyesi 1.813 dolara yakın odak noktası olacak. Temmuz ve Eylül aylarında 1.834 dolar civarında işaretlenen zirvelerin aşağı yönlü filtrelere eklendiğini belirtmekte fayda var. Sonuç olarak Kriptoarena.com olarak sıklıkla analizlerine başvurduğumuz analist Panchal’a göre, altın yükselişini sürdürüyor ancak bir geri çekilme göz ardı edilemez.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku