Altın Fiyatı, FED Sonrası Nasıl Görünüyor?

111

Altın fiyatları, Fed’in daha ılımlı bir para politika tutumu benimsemesiyle birlikte dolardaki düşüşe rağmen düşüşe geçti. Gösterge faiz oranları değişmeden kalırken, Fed her ay satın aldıkları tahvil hacmini azaltmayı ve niceliksel genişlemeyi etkin bir şekilde azaltmayı planladıklarını açıkladı. Fed ayrıca ekonominin ilerlediğini de ifade etti. Usta analist David Becker, Fed’in toplantısının değerli metalin fiyatı üzerindeki etkilerini inceliyor.

Fed’in açıklamaları henüz altın fiyatlarını aşırı etkilemedi

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın dünkü para politikası açıklamasında pandemi sonrası ilk faiz artırımı veya sonraki herhangi bir faiz artırımı için zaman çizelgesini açıklamadı. Usta analist David Becker’a göre Fed açıklama yapmadığı için altın vadeli işlemleri, perşembe günü yüksek seviyelerden işlem görüyor. Bununla birlikte Fed, muazzam teşvikini azaltmaya başlayacağına dair haberlerin haftalar öncesinden ima edildiğini ifade ediyor.

Deneyimli analist Becker’a göre, ABD Merkez Bankası’nın 2-3 Kasım tarihlerinde gerçekleşen para politikası toplantısına dair açıklamaların yayınlanmasından önce, sarı metalin trader’larının Temmuz 2022’de ilk faiz artışını beklemeleri değerli metalin fiyatını düşürdü. Buna ek olarak, trader’ların gelecek yıl 2 veya 3’e kadar ek oran artışı beklemesi nedeniyle güvenilir liman olan altın keskin bir şekilde düştü. Analist Becker’a göre ABD Merkez Bankası, ilk faiz artırımı konusunda sessiz kaldığından, kısa vadeli yatırımcılar bugünün güçlü rallisine yol açtı.

XAU/USD teknik analizi

Altın fiyatları keskin bir düşüşle kasım ayının en düşük seviyesi olan 1.758 dolarda görülen seviyeleri destekledi. Direnç, 1779 dolarda 50 günlük hareketli ortalamanın yakınında görülüyor. Usta analist David Becker, hızlı stokastik bir çapraz satış sinyali oluşturduğundan kısa vadeli momentumun negatif olduğunu ifade ediyor. Hızlı stokastik, aşırı satım tetikleyici seviyesi olan 20’nin altında 10’luk bir okuma yazdırdığı için fiyatlar aşırı satılıyor.

Kriptoarena.com olarak daha önce analizlerine yer verdiğimiz Becker ayrıca, MACD (hareketli ortalama yakınsama ayrışma) endeksinin çapraz satış sinyali oluşturması sebebiyle orta vadeli momentumun negatife döndüğünü belirtiyor. Bu senaryo, MACD çizgisi (12 günlük hareketli ortalama eksi 26 günlük hareketli ortalama) MACD çizgisinin altına geçtiğinde ortaya çıkıyor. MACD histogramı, altın grafiğinde daha düşük fiyatlara işaret eden aşağı eğimli bir yörünge ile negatif bölgede yazdırıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxempire.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku