Analist Yorumladı: Altın Fiyatları Buradan Daha Fazla Çıkar Mı?

233

Altın fiyatları pazartesi gün ortası ABD ticaretinde az miktarda bir düşüş yaşadı. Değerli metal bir beş ayın başlangıcı zirvesine çıktı. Son zamanlardaki iyi fiyat artışlarının ardından bugün kısa vadeli işlem yapan trader’lar normal kar elde etmeyi başardı. Değerli metalin fiyat hareketlerini göz önünde bulunduran deneyimli analist Jim Wyckoff önümüzdeki günlerde altına yönelik tahminlerini sunuyor.

Bu hafta altın fiyatları için etkili olan bazı faktörler

Değerli metalin boğaları, yakın vadeli fiyat artışlarının sıkı bir şekilde yerinde olması nedeniyle teknik kontrolde kalmaya devam ediyor. Deneyimli analist Jim Wyckoff’a göre artan enflasyonist baskılara ilişkin korkular, büyük olasılıkla, maddi değere sahip metallere yeni alım ilgisini çekmeye devam edecek. Aralık vadeli altın fiyatları en son 3,10 dolar düşüşle 1,865,40 dolardan işlem görürken aralık ayı vadeli Comex gümüşü ise 0.241 dolar düşüşle ons başına 25.105 dolardan oldu.

Küresel borsalar çoğunlukla gecelik işlemlerde yükseldi. ABD borsa endeksleri öğle saatlerinde biraz daha zayıf kalmayı devam etti. Öte yandan Wyckoff’a göre, trader’lar ve yatırımcılar, artan enflasyonist baskıların aşağı yönlü etkilerine karşı iyimser üçüncü çeyrek kurumsal kazanç raporlarının yükseliş yönünü tartıyor. Altın fiyatları için bir diğer endişe verici unsur ise Çin’de ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde artan Covid-19 vakaları. Bazı ülkeler yeniden ekonomik büyümeyi engelleyebilecek iş ve kamu kısıtlamaları getiriyor.

Altının teknik analizi

Bugün önemli dış piyasalar, geçtiğimiz cuma günü 15 ayın en yüksek seviyesini gördükten sonra ABD doları endeksinin biraz daha zayıf olduğunu görüyor. Analist Jim Wyckoff, daha düşük olan Nymex ham petrol fiyatlarının varil başına 79,75 dolar civarında işlem gördüğünü ifade ediyor. Analiste göre ham petrol piyasası boğalarının gazı bitmiş gibi görünüyor ve bir piyasa zirvesi mevcut olabilir. Bu arada, 10 yıllık ABD Hazine bonosu getirisi bugün yükselerek şu anda yüzde 1.613 kazandırıyor. Pazartesi günü hafif olan ABD ekonomik verileri bugün hız hızla artarak altın fiyatları için önemli etkilerde bulunmaya devam ediyor.

Kriptoarena.com olarak sıklıkla analizlerine yer verdiğimiz Jim Wyckoff’a göre aralık ayı vadeli altın boğaları genel olarak sağlam bir kısa vadeli teknik avantaj sağlıyor. Altın fiyatları, günlük grafiklerde altı haftalık bir yükseliş trendinde seyrediyor. Wyckoff’a göre boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, 1.900,00 dolardan katı direncin üzerinde bir kapanış üretmek. Ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi ise analiste göre vadeli işlem fiyatlarını 1,800,00 dolardaki sağlam teknik desteğin altına itmek. İlk direnç bugünün zirvesi olan 1.873,00 dolarda ve ardından 1.885,00 dolarda görülüyor. İlk destek 1.850,00 dolar ve ardından 1.845,10 dolar olarak görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Kitco.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku