ABD’nin Radarında Bugünlerde Bitcoin (BTC) ve Suriye Var!

31

ABD hükümeti, Suriye’deki militan bir grubu destekleyen şüpheli bir bağış toplama kuruluşuna ait bir Bitcoin adresi olduğunu onayladı. Şüpheli terörist bağış toplama etkinliği ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından açıklandı.

Suriye’deki militan grupla ilişkili Bitcoin adresi

Söz konusu terör örgütünü destekleyen bağış kampanyasının şüphelisinin 26 yaşındaki Tacikistan vatandaşı Farrukh Furkatovitch Fayzimatov olduğu iddia ediliyor. Raporlar, Fayzimatov’un örgüte üye topladığını ve sosyal medya aracılığıyla propaganda yaptığını ortaya koydu. Ayrıca şüpheli, militan grup Hay’et Tahrir Al-Sham (HTS) için para toplamak maksadıyla aynı sosyal medyayı kullanıyor. Fayzimatov’un HTS için para toplamak amacıyla Bitcoin ile bağış toplama kampanyaları yürüttüğü bildiriliyor. Kampanyadan elde edilen paranın, HTS için motosiklet ve benzeri ekipmanları satın almak için kullanılacağı belirtiliyor.

Suriye’deki teröristlerin Bitcoin adresine yaptırım uygulamak, Bakanlığın kripto adresleri aracılığıyla kişilere yaptırım uygulama yöntemi olarak bilinir. Bakanlık, benzeri bir yaptırımı 2018’den beri Rusya ve Kuzey Kore’deki uluslararası uyuşturucu satıcıları ve bilgisayar korsanları üzerinde kullanıyor. Departmanın konuya ilişkin açıklamaları ise şöyle:

Fayzimatov, HTS’ye maddi yardımda bulunmak, sponsorluk yapmak veya finansal, maddi veya teknolojik destek veya HTS’ye veya onu desteklemek için mal veya hizmet sağlamak için değiştirildiği şekliyle Yürütme Emri (EO) 13224’e göre atanmaktadır.

OFAC direktörü: ABD, Bitcoin ve diğer kripto paraların terör eylemleri fonlanması için kullanılmasına karşı dikkatli olmalı

Şüpheliye ait Bitcoin cüzdanının toplam 24 işlem gerçekleştirdiği belirtiliyor. Ancak Suriye’deki terörist bağış toplama kuruluşuna ait BTC adresi şu anda boş. Bununla birlikte, geçmişte 9.962.22 doları temsil eden yaklaşık 0.25 BTC aldı ve gönderdi. Buna ek olarak OFAC, bankacılık bilgileri El Kaide askeri planlarını desteklemek için para almak üzere kullanılan Hassan al-Shaban’ı da tespit etti. Al-Shaban’ın banka hesabı, Kuzey Afrika, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’daki ortaklarından fon taşımak için kullanıldı.

Fayzimatov ve el-Shaban’a yönelik yaptırım sonucunda tüm mülklerin bloke edilmesi ve OFAC’a bildirilmesi gerekiyor. Bu, ABD’deki veya ABD’nin kontrolünde olan tüm kuruluşlar da dahil olmak üzere, adlarına ekli tüm mülkiyet haklarını içeriyordu. Ayrıca, yaptırım uygulanan kişilerle belirli işlemlerde bulunan herkes, “değiştirildiği şekliyle EO 13224 uyarınca ikincil yaptırım riskinden” sorumludur. ABD Hazine Bakanlığı, Suriye merkezli Bitcoin ile bağış kampanyasının ayrıntılarını ortaya çıkarmak için 28 Temmuz’da bir basın açıklaması yayınladı. Bakanlığa göre, internette terörizm için para toplama ve işe alım konusunda “sürekli teyakkuz”a ihtiyaç var. Terör eylemi hakkında konuşan OFAC Direktörü Andrea Gacki şunları söyledi:

El Kaide ve HTS gibi terörist gruplar, devam eden terörist faaliyetlerini desteklemek için para toplamaya, çevrimiçi işe alım yapmaya ve uluslararası bankacılık sektörünü istismar etmeye devam ediyor. Bu atamalar, bu Yönetimin ABD ve müttefiklerine saldırmaya çalışan El Kaide ve diğer terörist grupların destek ağlarını bozmaya olan bağlılığının altını çiziyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Crypto-news-flash.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku