featured

Yükseliş Sezonu Bitti mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoinde derin düzeltmeler, yükseliş sezonlarında bile normaldir. 2017’de Boyutları %24 ila %40 arasında değişen altı büyük düzeltme olmuştu. 2020-21’de Kurumsal yatırımcıların da piyasaya girmesi ile düzeltmelerin yumuşadığını gördük. %16 ila %32 arasında şimdilik beş düzeltme oldu.

Altıncı düzeltme ise Bitcoinin 14 Nisan’da 64.800 $ ile tüm zamanların rekoruna ulaşmasının ardından başladı. Sadece 5 günde fiyat %21,4 düştü. 18 Nisan günü bir günde %15 civarı kayıp yaşandı.

Bu durum piyasada korkuya neden oldu. Herkesin aklında birden bire şu soru belirdi: Yükseliş sezonunun sonuna mı geldik?

Ne zaman olarak, ne de fiyat olarak yükseliş sezonunun bu kadar erken bitmesi genel olarak piyasada beklenen bir durum değil. Ama biz bu yazıda zaman ya da fiyat olarak yükseliş sezonunu ele almayacağız. Onun yerine zincir-üstü analizde kullanılan bazı veri ve göstergelere bakıp ’Yükseliş sezonu bitti mi?’ sorusuna yanıt arayacağız.

Öncelikle NVT göstergesine bakalım. NVT Bitcoinin mevcut piyasa değerinin son 24 saat içinde BTC blokzinciri üzerinden gerçekleşen işlem hacminin değerine bölünmesiyle hesaplanır. Değerler dolar cinsi olarak alınır. NVT, Bitcoinin P/E yani Fiyat/Kazanç oranı olarak da bilinir.

Grafik 1’de alt tarafta kahverengi çizgi
Bitcoin NVT Oranını (NVT Ratio) gösteriyor. Oran yıllar içinde belirli bir bant aralığında hareket ediyor. Bandın üstündeki kahverengi çizgiyi yukarı kırarsa yükseliş sezonu bitti anlamına geliyor. Grafikte de açıkça görüldüğü gibi şu anda bandın üst kısmına yakın bile değiliz. Ortalarda bir noktada yer alıyoruz.

Bir de Grafik 2’de NVT Primi (NVT Premierum) var. Yine alt kısımda bu defa mor olan çizgi. Burada da 2017 Yükseliş sezonunun sonunu getiren yüksek NVT Priminden oldukça uzaktayız.

Grafik 3’te ise Glassnode’un sağladığı tüm borsalarda yer alan Bitcoin miktarı görülüyor. Grafik aylardır borsalardan Bitcoin çıkışı olduğuna işaret ediyor. Yani yatırımcılar bu Bitcoinleri borsalardan çekip muhtemelen kendi güvenli soğuk cüzdanlarına alıyorlar. Bitcoinleri uzun vadede satmamak üzere saklıyorlar. Bu durumda yükseliş sezonun şuan bitmesi pek ihtimal dahilinde değil.

Yine Grafik 4’te Madencilerin bırakın ürettiklerini satmayı Bitcoinde alıma geçtiklerini görüyoruz. Yukarı yönelmiş yeşil barlar madencilerin net alıcı olduğunu anlatıyor. Borsalarda Bitcoin azalıyor, madenciler piyasaya Bitcoin satmıyor, piyasadan Bitcoin alıyor. Bu durumda piyasadaki yatırım yapılabilir Bitcoin sayısı sürekli azalıyor. Pek de yükseliş sezonunun sonuna işaret eden bir durum değil.

Son olarak Grafik 5’te Realized Hodling Ratio’ya bakalım. Bu gösterge son 1 hafta içinde işlem görmüş Bitcoinlerin işlem gördüğü andaki piyasa değerleri ile 1-2 yıl önce işlem gören Bitcoinlerin
işlem gördüğü andaki piyasa değerleri arasındaki oranı gösterir. Oran yüksek ise piyasa doyuma yakındır. Oran grafiğin üst tarafında yer alan kırmızı alana girdiyse yükseliş sezonunun sonu gelmiştir. Gördüğümüz gibi hala kırmızı bölgeden uzağız. Ancak 2013’te ciddi satış getirmiş bir alana kadar da tırmanmışız.

Sonuç: En kötü ihtimal çok ciddi bir düşüş yani düzeltme olabilir fakat yükseliş sezonunun bitişi henüz çok uzaklarda.

Yükseliş Sezonu Bitti mi?