Merkez Bankası Yöneticisi: Dijital Para Birimi ABD Ekonomisinin Sorunları Çözmeyecek!

48

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) ve Çin’in bu alandaki ilerlemesi konusundaki heyecan, diğer birçok ülkeyi planlarını hızlandırmaya sevk etti. ABD’deki milletvekilleri bu konuda hızlı hareket edilmesi gerektiği konusunda çağrıda bulundular. Ancak, Fed yöneticisi Christopher Waller, birçoklarını şaşırtabilecek zıt bir görüşü paylaştı.

Fed yöneticisine göre egemen bir dijital para birimi oluşturmak gereksiz

Fed yöneticisi Christopher Waller, American Enterprise Institute tarafından düzenlenen bir kamu politikası düşünce kuruluşu etkinliği sırasında dijital dolara ihtiyaç olmadığını ifade etti. Özel sektörde yeterince yenilik olduğunu iddia eden Waller, bir sorun arayışına çözüm olarak egemen bir dijital para birimi oluşturulması fikrini reddediyor. Merkez bankası yöneticisi, konuya ilişkin düşüncelerini şu şekilde açıklıyor:

Özel sektör, bankacılık sistemiyle rekabet edebilmek için şimdiden daha ucuz ödeme alternatifleri geliştiriyor. Bu nedenle, bankaların gördüğümüz peşinat taleplerini yönlendirmek için Federal Rezerv’in bir CBDC oluşturması gereksiz görünüyor.

Waller, CBDC’nin herhangi bir sorunu çözmeyeceğini düşünüyor

Ticari bankaların çoğu, banka için bir yükümlülük olarak kaydedilen dijital işlemleri zaten kullanıyor. Bu bankalar döviz kurunu Federal Rezerv’e karşı 1:1 sabitlediğinden, mevcut işlem ile CBDC kullanılarak yapılacaklar arasında bir fark yok. Bu nedenle Waller, dijital para birimlerinin yutturmacadan başka bir şey olmadığına inandığını şu sözlerle belirtiyor:

Bana öyle geliyor ki özel sektör yenilikleri, bankaların uyguladığı marjı bir CBDC’den daha etkili bir şekilde azaltabilir. Ticari bankalar piyasa güçlerinden rant elde ediyorsa, banka dışı bankaların ödeme işine girmeleri ve halka daha ucuz ödeme hizmetleri sunmaları için bir kâr fırsatı var.

Waller’ın yorumları birkaç milletvekilinin fikirleri ile oldukça zıt. Ancak yönetici, bu yeniliğe ayak uydurmanın Blockchain trendini takip etmek dışında ödeme sektörüne ne gibi ek faydalar sağlayabileceği konusunda doğru soruları ortaya koyuyor. Çin’in bu alandaki ilerlemesi, birkaç ülkeyi CBDC’lerini başlatmak için daha fazla çalışmaya zorladı. Bununla birlikte Çin, dijital yuanı ülke dışındaki para akışını izlemenin ve para akışının tam kontrolüne sahip olmanın bir yolu olarak kullanmayı hedefliyor. Ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya kalan diğer birçok ülke, CBDC’yi uluslararası ticaret için de kullanmayı planlıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku