Fed ve Yale Üniversitesi’nden Kritik Rapor: Stablecoin Regülasyonu Geliyor!

33

Federal Rezerv’in merkez bankası dijital para birimleri’ne ( CBDC) yönelik devam eden araştırması, sonunda stabilcoin’leri de kapsadı. Kurum, son zamanalrda stablecoin regülasyonuna odaklandı. Yale Üniversitesi profesörü Gary B. Gorton ve Federal Rezerv Sistemi Kurulu’ndan Jeffery Zhang, “Stablecoinler ve regülasyon” adlı 49 sayfalık bir rapor yayınladı.

 İki çözüm önerisi ortaya kondu!

Gorton ve Zhang, 17 Temmuz’da yayınlanan raporda, stabilcoinler gibi “özel olarak üretilen paraların” “etkili bir değişim aracı olmadığını çünkü her zaman eşit olarak kabul edilmediğini ve işlevsizliklere yol açabileceğini savunuyorlar. Yazarlar daha sonra “stablecoin’ler tarafından yaratılan sistemik riskleri” gördüklerini ve bu konuyu ciddi bir şekilde ele alarak, çözümler önermeye devam ediyor.

1837’den 1864’e kadar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki serbest bankacılık dönemi’nden başlayarak, özel paranın tarihine derin bir dalış yaptıktan sonra, araştırmacılar, yetkililerin stablecoin’leri düzenleme konusunda iki seçeneğe sahip oldukları sonucuna vardılar: 1-Stablecoin’leri dolara eşdeğer yapmak veya özel stablecoin’lerin ortadan kaldırılmasını gerektiren CBDC’yi piyasaya sürmek. İlk tercihle ilgili olarak, hükümet, stablecoin’lerin FDIC sigortalı bankalar aracılığıyla çıkarılmasını talep edebilir veya tüm stablecoin’lerin Federal Rezerv Hazineleri tarafından tamamen teminat altına alınmasını şart koşabilir. Avanti’nin kurucusu Caitlin Long, makalenin yayın tarihi ile Hazine Bakanı Janet Yellen liderliğindeki yaklaşan bir stablecoin çalışma komitesi arasında ilginç bir bağlantı kurdu.

Stablecoin regülasyonu Yellen’ın odak noktası oldu!

Yellen, 19 Temmuz’dan itibaren, stablecoin’leri tartışmak için Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubunu toplayacak. Grup, stabilcoin’lerin faydalarını ve risklerini değerlendirmek için çeşitli düzenleyicileri bir araya getiriyor. Fed Başkanı Jerome Powell’ın Tether (USDT) gibi varlıkların daha sıkı düzenlenmesi çağrısı yapmasıyla birlikte stabilcoin’ler hakkındaki tartışmalar son zamanlarda hızlandı. Stablecoin regülasyonu yakın zamanda ortaya çıkacak gibi. 14 Temmuz’da Temsilciler Meclisi’ndeki ifadesinde Powell, kripto para birimlerinin aşırı fiyat oynaklığı nedeniyle yakın zamanda ödeme sistemine katılma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Fed araştırmacıları bugüne kadar CBDC fikrine daha açıktı, ancak Asya ve Avrupa’daki meslektaşlarının aksine, Amerika Birleşik Devletleri’nin sözde dijital dolar için acil bir planı yok. Bitcoin’e (BTC) karşı düşmanca tutumuna rağmen Çin, merkezi olarak kontrol edilen bir dijital para birimi çıkarma konusunda öncülerden biri olarak ortaya çıktı. Satblecoin karşıtlığı son zamanalrda Japonya’da ortaya çıktı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku