Visa ve Mastercard’dan Çarpıcı Binance Açıklaması: Ortaklık Bitiyor mu?

57

Kartlı ödeme hizmeti sağlayıcıları Visa (NYSE: V) ve Mastercard (NYSE: MA), kripto para birimi borsasının artan düzenleyici incelemelerle karşı karşıya kalmasına rağmen hala Binance ile çalışmaya devam ediyor.

Visa ve Mastercard Binance ile ilgili durumu ciddiyetle izliyorlar

Hem Visa hem de Mastercard tarafından Financial Times’a verilen demeçte, iki şirket Binance ile ilgili düzenleyici endişeleri kabul etti ve süregelen durumu ciddiyetle izliyorlar. Visa’ya hala Binance ile diyalog halindeyken, Mastercard ise borsanın düzenleyici otoritenin kararına nasıl tepki vereceği konusunda merak içerisinde olduğunu belirtti. Şirketler, kullanıcıların kartları kullanarak kripto para borsası hesaplarına para yatırmasını engellemiyor. Özellikle, Binance’e olan ilginin ortasında, birkaç banka ve diğer küçük ödeme şirketleri borsa ile ortaklık kurmaya devam etti. Barclays ve Santander, Binance ile operasyonlarını başlatan önemli İngiltere bankaları arasında yer alıyor. Diğer taraftan Clear Junction, Binance ile bağları koparan önemli bir Avrupa ödeme şirketidir.

Bununla birlikte, Visa ve Mastercard’ın hala Binance ile çalışmaya devam etmesi, borsanın ödeme şirketlerinin büyüklüğü göz önüne alındığında hala büyük bir müşteri havuzuna sahip olduğu anlamına geliyor. Borsa ayrıca müşterilerine Visa markalı bir banka kartı da sunuyor. Kullanıcılar, kripto para birimlerini bu kart aracılığıyla tipik para birimlerine çevirerek kripto cüzdanlarından hesaplarını finanse edebilirler. Binance ile ortaklık konusundaki belirsizliğin ortasında Visa ve Mastercard son zamanlarda kripto para birimi sektörüne olan ilgilerini artırdı. Örneğin, Avustralya’da Visa, kripto para ödemelerini kolaylaştırmak için fiziksel bir banka kartı vermek üzere CryptoSpend sertifikasına sahiptir.

Binance hakkındaki düzenleyici endişeler

Binance CEO'su Changpeng Zhao

Binance’e odaklanma, İngiltere Finansal Yönetim Otoritesi tarafından, kripto para borsasının İngiltere’de faaliyet gösterme onayına sahip olmadığına karar vermesinin ardından ortaya çıktı. Bazı diğer ülkelerde ise Binance ile etkileşime girmeye karşı uyarılar yayınladı. Binance’e yöneltilen ciddi suçlamalardan bazıları şöyle; kara para aklamaya yardım etmek, terörizmi finanse etmek ve platformunda dolandırıcılığı desteklemektir. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri düzenleyici otoritesi Federal Ticaret Komisyonu, Haziran 2020’den bu yana kripto para borsasına karşı 760 müşteri şikâyeti aldı. Şikayetlerin çoğu, borsadan para çekememe ve şüpheli işlemleri içeriyor.

Borsa yıl sonuna kadar uyumluluk ekibini ikiye katlıyor

Son zamanlarda, Binance CEO’su Changpeng Zhao, şirketin yasal gerekliliklere bağlı olduğunu belirtti. Zhao’ya göre şirket hızla büyüdü, ancak bu süreçte bazı aksaklıklar yaşandı. Bu kapsamda Binance uyum ekibini ikiye katlıyor. Zhao, bir blog gönderisinde Binance’in yıl sonuna kadar uyumluluk ekibini ikiye katlamak için çalıştığını duyurdu. Binance’in uluslararası uyum ekibinin ve danışma kurulunun geçen yıldan bu yana %500 büyüdüğü açıklandı. Zhao konuya ilişkin olarak görüşlerini şu şekilde paylaştı:

Yıl sonuna kadar kalifiye ve deneyimli danışmanlarla destek verecek ekip büyüklüğümüzü ikiye katlamayı planlıyoruz…Binance çok hızlı büyüdüğümüz bu süreçte her zaman her şeyi tam olarak doğru yapamıyoruz, ancak her gün öğreniyor ve gelişiyoruz.

Zhao ayrıca, Binance gibi şirketlerde standartları netleştirmenin kripto para endüstrisinin devam eden büyümesi için hayati önem taşıdığını belirtiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Finbold.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku