Mastercard Bu Yıl İçinde Kripto Para Kabul Etmeye Başlayacak!

0 2

Mastercard bu yıl içinde satıcıların kripto para türünden ödeme kabul etmelerini sağlamayı planlıyor. Konuya yakın bir kaynağa göre kripto para kabulü finans devi için bir ilk olarak Mastercard müşterilerinin dijital para ile ödeme almalarına olanak tanıyacak. Şirket hangi kripto para birimlerini destekleyeceğini veya planlamanın ne aşamada olduğunu henüz açıklamış değil.

Mastercard CEOsu Michael Miebach 28 Ocaktaki şirketin çeyreklik kazanç açıklamasında kripto paraları doğrudan ağlarına entegre etme planlarından bahsetmiş ve müşterilere ve satıcılara maksimum esneklik sağlanacağından söz etmişti.

Geçmişte Mastercard kripto para kart ortakları Wirex ve Uphold aracılığıyla sınırlı kripto para birimi işlemlerini destekliyordu fakat bu işlemler yalnızca ödemeleri kapsıyor kripto paralar satıcılara ulaşmadan önce itibari para (ABD doları Türk Lirası gibi) birimine çevriliyordu. Yeni girişim satıcılar ile alıcılar arasındaki bu dinamiği yükseltmeyi vaat ediyor. Satıcılar müşterilerinin harcamak isteyecekleri kripto paraya sahip olduğunu varsayarak işlerini fiat ekosisteminin sınırlarının ötesinde gerçekleştirebilecekler.

Kaynak çoğu Bitcoin alıcısının kripto paralarını bir ödeme aracı olarak değil bir yatırım aracı olarak gördüğüne dikkat çekerek Mastercardın planladığı kripto para girişiminin Bitcoini destekleyeceğine dair hiçbir garantisinin bulunmadığının altını çizdi. Bunun yerine kripto paraların Mastercardın 2019 “Blockchain Ortaklıkları için İlkeler” çerçevesine göre değerlendirileceğini söyledi. Mastercard’ın Facebookun kripto para projesi Libra’dan ayrılmasının ardından yayımlanan belgede potansiyel ortakların soruşturulmasında istikrar tüketicinin korunması ve mevzuata uygunluğa vurgu yapılmıştı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku