Uzmanlar Uyardı: Bu Altcoin Projesi Tuzak! Felakete Yol Açabilir!

717
Uzmanlar, dünyanın dört bir yanından insanlara irislerinin taranması karşılığında para vaat eden yeni bir altcoin projesi olan Worldcoin hakkında uyarıyor. Birçok analist, bu uygulamanın felakate yol açabileceğini ifade ediyor.

Biyometrik veriler, hangi amaçla kullanılacak?

Silikon Vadisi teknoloji milyoneri Sam Altman tarafından yönetilen Worldcoin, 2023 yılına kadar yaklaşık bir milyar insanın biyometrik verilerini ele geçirmeyi hedefliyor. Proje, şimdiye kadar çeşitli ülkelerden 100 bin kişinin gözbebeklerini taradı. Ancak kripto para sektöründeki birçok uzman altcoin projesine şüpheyle yaklaşıyor. Toplanan verilerin dolandırıcılık ve diğer kötü amaçlar için kullanılabileceği konusunda uyarılar birbirini izliyor.  Analistler, Worldcoin’in bireysel mahremiyet üzerindeki tehdidine ve Bitcoin’in kuruluş ilkelerinden biri olan merkeziyetsizlik kavramına dikkat çekti. Yazılım geliştiricisi Brandon Church, bir röportajda verdiği demeçte şunları söyledi:
 Özel kuruluşların, bu verilerle neler yapabilecekleri konusunda herhangi bir güvence vermeden kişisel verileri toplamak için parasal teşvikler sunmaya başlaması, endişe verici.
Gelişen teknolojinin kişisel bilgileri güvence altına alma konusunda, geçmişteki başarısızlıklarından bahseden Church, büyük ölçüde düzenleyici gözetim dışında çalışmaya devam eden kripto para endüstrisinde biyometrik veri toplayan özel firmalarla ilgili endişelerini dile getirdi ve şu noktayı vurguladı:
Hiç kimse sırf saklamak için veri toplamaz ve özel kuruluşlar kullanıcı verileriyle neler hedeflediklerini defalarca kanıtladılar. Verinin kendisi satılabilir bir ürün haline geldi. Eşsiz kişisel verileri sağlamak, çok kazançlı bir girişim sağlıyor.

Worldcoin: şühheleri üzerine çeken altcoin projesi!

Worldcoin, şimdiye kadar Linkedin’in kurucu ortağı Reid Hoffman, kripto para milyarderi Sam Bankman-Fried, Andreessen Horowitz ve Coinbase Ventures gibi önemli yatırımcılardan 25 milyon dolar fon topladı. Web sitesine göre, şirket kendisini “mümkün olduğunca çok kişiye adil bir şekilde dağıtılacak yeni, ortaklaşa sahip olunan küresel bir para birimi” olarak adlandırıyor. Worldcoin, insanların irislerini taramak ve eşsiz biyometrik tanımlayıcıları yakalamak için kullanılan Orb adlı bir cihaz geliştirdi. Orb cihazı şu ana kadar 12 ülkede konuşlandırıldı.
Worldcoin’in kurucusu Sam Altman, firmanın insanların verilerini sakladığını reddediyor. Edward Snowden’in 23 Ekim’deki eleştirisine yanıt olarak “Altcoin projesi Worldcoin’in bugün kullandığımız merkezi hizmetlerden daha fazla gizliliği koruduğunu düşünüyorum” diye tweet attı. ” Church, Worldcoin’in biyometrik verileri bir veritabanında tutamayacağını iddia ediyor. Analiste göre geçmişte birtakım kuruluşlar, e-postalar ve telefon numaraları, ardından kişisel mesajlar, resimler ve videoları ele geçirdiler. Church, şunları aktardı:
Bir sonraki hedef, biyometrik veriler. Yakın yüz ve retina taramalarından, parmak izlerinden ve çok yakında DNA örneklerinden birçok faaliyet yürütülmesi mümkün olacak. Amaç, eşsiz veri kümelerine sahip olmak, ilişkiler kurmak, diğer veritabanlarıyla ilişkilendirmek ve bir kişi hakkında eksiksiz bir profile sahip olmaktır.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Beincrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku