Twitter CEO’sunun Gizemli Bitcoin Tweet’i Kafalarda Soru İşareti Yarattı

631

Bitcoin (BTC)’e verdiği desteği birçok kez dile getiren, yeni yaklaşımlarıyla mobil cüzdandan, bireysel ve kurumsal olarak madencilik yapılabilen sisteme ve Lightning Network entegrasyonuna kadar birçok yenilikçi hedefini açıklayan Twitter CEO’su Jack Dorsey, dün Bitcoin’in 63 bin doların üzerine çıktığı dakikalarda sadece “705742” yazan bir tweet attı.

Jack Dorsey’in şifreli tweet’i kripto hayranlarını merakta bıraktı

Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey, salı günü yalnızca “705742” yazan esrarengiz tweet’ini yayınladığında birçok kripto meraklısının kafasını karıştırdı. Atılan tweet bu kadardı. Tweet’i takiben herhangi bir açıklama ise bulunmuyor. Bu yüzden insanlar spekülasyon yapmak amacıyla  sosyal medyada buluştu. Kripto topluluğu söz konusu tweet’in bir şekilde Bitcoin ile ilgili olduğunu tahmin ediyor.

Dorsey Cuma günü, dijital ödeme şirketi Square’in dünya çapında bireyler ve işletmeler için kullanımı kolay bir Bitcoin madenciliği sistemi kurmaya çalıştığını ifade etmişti. Bunun yanı sıra, bir Twitter kullanıcısı şifreli tweet’in yeni bir Bitcoin fiyat hedefi olduğunu düşünürken, başka bir kullanıcı ise şu yanıtı veriyor:

İlk blok ödülünüz mü? 705742 bloğu, yaklaşık 3 saat önce, bu tweet’in paylaşıldığı sıralarda çıkarıldı.

Kripto madenciliği işlemi her 10 dakikada, bir BTC oluşturuyor. Bitcoin’in varlığının ilk dört yılında, o dönemde 50 BTC basıldı. Her dört yılda bir, miktar yarıya indirilir. Ekim 2021’den itibaren her 10 dakikada bir 6.25 Bitcoin veren sadece bir blok basılıyor. 2024’teki halving 840 bin blokta gerçekleşecek. Merkezi olmayan borsa Domination Finance’in kurucusu Adrian Kolody, Insider’a konu ile ilgili olarak şunları belirtiyor:

Jack’in başarılı bir teknoloji girişimcisi ve Bitcoin savunucusu olarak sahip olduğu kötü şöhreti ve itibarı göz önünde bulundurursak, tweet’i bu blok onayı öncesinde ve sonrasında çok sayıda satın alma baskısına neden olabilirdi.

Square ilk Bitcoin bloğunu mu çıkardı?

Piyasa değeri ne olursa olsun, son derece etkili kişilerin kripto pazarındaki fiyat hareketini etkilemesi sıklıkla görülen bir durum. Günün sonunda, sadece Jack Dorsey, hangi blok onayının lider kripto para için yeni tüm zamanların en yüksek seviyesini kıracağına dair basit bir tahminde bulunuyor. CoinDesk’ten alınan verilere göre, BTC Çarşamba günü 66 bin ABD dolarının (88.194 ABD doları) üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve bu yıl şimdiye kadar %126 arttı. Kripto para birimi, bu haftaki ABD vadeli işlemlere dayalı ilk Bitcoin ETF’sinin lansmanından sonra değer kazandı.

“705742” önerisinin bir fiyat hedefi olabileceğine gelince, gözünü yüksek tutan piyasa gözlemcileri bulunuyor. Ark Invest’ten Cathie Wood, kripto para birimine 500 bin ABD Doları (668.136 ABD Doları) tutarında uzun vadeli bir fiyat hedefi koydu. Öte yandan kripto endüstrisi üzerinde etkili olan Dorsey   Square’in Bitcoin ile ilgili planları hakkında sık sık tweet’ler paylaşıyor. Twitter CEO’su temmuz ayında, kripto para birimine odaklanan merkezi olmayan bir finans sistemi başlatmayı planladığını da açıkladı. Square, Insider’ın Dorsey’in tweet’i hakkında yorum yapma talebine ise yanıt vermedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Businessinsider.com.au
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku