Ünlü Kripto Para Borsasının Yöneticisi Suçunu İtiraf Etti!

65

Ünlü kripto para borsası BitMEX’in üç kurucu ortağına bir yönetici daha katılarak ve suçunu itiraf etti. İşte detaylar…

BitMEX davasında bir yönetici daha suçunu itiraf etti

Kripto para borsası BitMEX’in üç kurucu ortağına bir yönetici daha katıldı. Söz konusu yönetici, ABD Güney New York Bölge Mahkemesi’nde suçunu kabul etti. “U.S. v. Hayes ve diğerleri.” adlı iki senedir devam eden davada BitMEX yönetimi, ABD Banka Gizliliği Yasası’nı ihlal etmekle suçlanıyor. BitMEX’in iş geliştirme başkanlığını yürütmüş olan Gregory Dwyer, Banka Gizliliği Yasası’nı ihlal ettiğini mahkemede kabul etti. Uzlaşma kapsamında Dwyer, 150.000 dolar ceza ödeyecek. Manhattan Savcısı Damian Williams, gelişmeyle ilgili şöyle bir yorumda bulundu:

Bugünkü suç ikrarı gösteriyor ki, kripto para borsalarında yönetim yetkisi olan çalışanlar, o borsanın kurucusu olmadığı sürece, Banka Gizliliği Yasası kapsamındaki sorumluluklarını isteyerek ihlal edemez.

kripto para

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Williams’ın bahsettiği tüm kurucular suçunu daha önce itiraf etti. Eski CEO Arthur Hayes ve kurucu ortaklardan biri olan Ben Delo, 24 Şubat 2022’de suçlarını ikrar etmişti. Üçüncü kurucu ortak Samuel Reed ise iki hafta sonra suçunu kabul eden yöneticiler arasına katılmıştı. Hayes 6 ay ev hapsi ve iki yıl denetimli serbestlik ile cezalandırılırken, Delo 30 ay denetimli serbestlik aldı. Reed ise beş yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor. Reed tek başına 10 milyon dolar ceza ödemeyi kabul ederken, Hayes ve Delo da aynı cezayı ortak ödeyecekler.

Kripto para borsası dolandırıcılığı önlemek için yeterli önlemi almamakla suçlanmıştı

BitMEX kurucu ortakları ve Dwyer hakkında suç duyurusu 2020’de yapılmıştı. Seychelles merkezli borsa, Amerikan kullanıcıların borsaya üye olmasını durdurmak için yeterince sıkı çalışmadığından dolayı savcılar tarafından ABD piyasasından yanlış bir şekilde çekilmek ile suçlanıyor. Buna ek olarak, yeterli AML ve KYC protokollerine sahip olmayan platformun para aklama platformu gibi çalıştığı da iddia ediliyor.

kripto para

ABD Adalet Bakanlığı, ilk olarak 1 Ekim 2020’de dört yöneticiye yasadışı bir şekilde türev borsası işlettikleri için suç duyurusunda bulundu. Hayes, Delo ve Reed, 2014 yılında BitMEX’i kurdu, ancak şirkete karşı bir sivil icra davası açan ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na kaydolamadı. DoJ savcıları, BitMEX yöneticilerini, şirketin Seychelles Adaları’nda olmasına rağmen, ABD merkezli tüccarlarla iş yaparken AML prosedürlerini uygulamamakla suçladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku