Tether (USDT) ile ABD Doları Arasındaki Denklik Bozuldu!
Tether (USDT) ile ABD Doları Arasındaki Denklik Bozuldu!

Tether (USDT) ile ABD Doları Arasındaki Denklik Bozuldu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Dünyanın en büyük stablecoin’i olan Tether (USDT), devam eden kripto para çöküşü sırasında aşırı likidasyon baskısı altında görünüyor.

Yatırımcı piyasayı terk ediyor: Satış baskısı, Tether fiyatını etkiledi

Amerikan dolarına 1:1 oranında sabitlenen ve değerini 1 dolar düzeyinde muhafaza eden USDT, bugün bazı küresel borsalarda 1 dolar seviyesinin altına indi. Global borsalardan USDT’te 1 adet USDT’nin 0,95 dolara kadar düştüğü, Coinbase’te ise bu seviyenin 0,97 dolara kadar gerilediği görüldü. Stablecoin, yüzde 4,8 düşüşle 0,9508’e geriledi. Bu, 2017 kripto çöküşünden bu yana en düşük seviyesi. USDT ile USD arasındaki denkliğin neden yitirildiği henüz bilinmezken, UST’de ve LUNA’da yaşanan krizin ardından piyasaya korkunun hakim olduğu gözlemleniyor.  Tether tarafından geliştirilen USDT, UST’den farklı olarak değerini bir algoritmadan değil, içerisinde çeşitli yatırım araçlarının yer aldığı bir havuzdan alıyor. Bu, yatırımcılara sahip oldukları USDT’leri her an bozdurabilme imkanı sunuyor. Tether’ın CTO’su Paolo Ardoino da Twitter hesabından yaptığı açıklamada kullanıcıların USDT’lerini hala 1:1 oranında bozdurabildiklerini teyit etti.
Toplam piyasa değeri yaklaşık 900 milyar dolar düştüğü için kripto piyasası geçen haftadan bu yana aşırı bir konsolidasyon yaşıyor. USDT, 81,8 milyar dolarlık bir piyasa sermayesiyle en büyük stablecoin ve üçüncü en büyük kripto para birimi konumunda. Tether, kripto ticaretini kolaylaştırmak için açık ara en çok kullanılan token. Yatırımcılar, devam eden çöküşün ortasında kripto para piyasasından çekiliyor gibi görünüyor. USDT’nin kripto ticaretini kolaylaştırmadaki yaygın kullanımı göz önüne alındığında,  stablecoin’in trader’lar tarafından dolar karşılığında satılması muhtemel.

Yatırımcıların stablecoin’lere olan inancı azaldı.

Trader’lar ayrıca USDT’nin benzerleri Binance USD (BUSD) ve USD Coin (USDC) satın alıyor gibi görünüyor. Bu durum, tokene karşı bir miktar pozisyon olduğunu gösteriyor. BUSD ve USDC sırasıyla yüzde 1.6 ve yüzde 0.3 arttı. USDT’yi işleten kripto borsası Bitfinex, USDT’nin değerini devasa bir rezerv havuzuyla desteklediğini iddia ediyor. Kurumun verilerine göre bu havuzun yaklaşık yüzde 84’ü nakit ve nakit benzerlerinden oluşuyor.
Tether Sert Kayaya Çarptı: Dolandırıcılık Davası Açılacak!
 
Ancak kurum, rezervleri üzerinde yeterli şeffaflığa sahip olmadığı için eleştirildi. Satış baskısından kaynaklalan bu düşüş devam ederse, Bitfinex’in tokeni etkili bir şekilde destekleme yeteneği konusundaki belirsizlikten de kaynaklanabilir. UST’nin çöküşüyle ​​birlikte, yatırımcıların stablecoin’lere olan inancı azaldı. Rezervleri üzerindeki belirsizlik göz önüne alındığında, bu durum Tether’de satışları da tetikleyebilir. Hazine başkanı Janet Yellen de dahil olmak üzere ABD mali düzenleyicileri, UST’nin son çöküşünü  stablecoin sektötüne karşı bir eleştiri olarak kullandı.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Tether (USDT) ile ABD Doları Arasındaki Denklik Bozuldu!