Kriz Büyüyor: SEC Başkanı Kripto Para Borsalarını Hedef Aldı

447
ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, kripto para borsalarının yapılandırılma şeklinin kullanıcıların aleyhine çalışabileceğini söyledi.

SEC başkanı, kripto para borsalarını 3 nedenden ötürü eleştirdi

Yeni bir Bloomberg raporunda Gensler, geleneksel finans sektöründen farklı olarak kripto para borsalarının hizmetlerinin bazı işlevleri arasında net ayrımlar yapmadığını belirtiyor. Borsalar varlıkların korunmasından sorumlu olduğundan, bir piyasanın her iki tarafında işlem yapmanın yanı sıra trader’lar için platform sağladığından Gensler, bu tür “birleştirmenin” müşterilere zarar verebileceğini söylüyor. SEC başkanı, ”“Kripto para borsaları, yapısal birçok belirsizleğe sahip. Aslında, müşterilerine karşı pazar payı yaptıkları için genellikle müşterileri aleyhine işlem yapıyorlar.” fadelerini kullandı.
Ripple CEO'su: SEC Davası Bu Tarihte Bitebilir
SEC başkanı ayrıca, en büyük üç stablecoin’in kripto para borsalarına ait olduğunu gözlemleyerek, bu durumu da eleştirdi. Yönetici, Bitfinex’in Tether’i (USDT), Coinbase‘in Coin (USDC) ve Binance’in Binance Coin’i (BUSD) işaret etti. Gensler, borsaların bu süreçte kara para aklamayla mücadele (AML) ve müşterini tanı (KYC) kurallarının aşılmasına olanak tanıdığından endişe duyduğunu söyledi. Başkan, “Bunun bir tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Üç büyük platformdan her biri, bu platformlarda işlemi kolaylaştırmak ve potansiyel olarak AML ve KYC’den kaçınmak için ticaret platformları tarafından kuruldu.” açıklamasını yaptı. Dün, Federal Rezerv ayrıca finansal istikrar hakkında uzun ve geniş kapsamlı bir rapor sırasında stablecoin’lerle ilişkili risklere ağırlık verdi.

”SEC bu tür sorunları görmezden gelemez ”

KriptoArena.cm olarak daha önce bildirdiimiz gibi, SEC başkanı Gary Gensler, Wall Street Journal ile yaptığı bir röportajda, kripto para borsalarının, sadece yatırımcı odaklı ticaret faaliyetleri yapmadıklarını, aynı zamanda yatırımcıların aleyhine de çalışabileceklerini söyledi. Yatırımcıları korumak için daha sert önlemler alma niyetini yeniden dile getiren Gensler, borsaların kullanıcıların fonlarını elinde tuttuğu ve kullanıcıların kişisel ve finansal bilgilerini topladığı için bu şirketlerin SEC ile etkileşime girmesi gerektiğini vurguladı ve şunları ekledi:
Kripto sektörüdeki herkese açık bir şekilde söyledim: gelin, SEC ile çalışın ve kayıt olun. Bu borsalar, müşterilerinin aleyhinde bazı adımlar atıyorlar, kullanıcı sorunları aylarca çözülemiyor, kullanıcı listesi haftalarca güncellenmiyor, bu nedenle yatırımcılar yasal bir korumaya ihtiyaç duyuyor. SEC bu tür sorunları görmezden gelemez ve yatırımcıların zarar görmemesi için harekete geçilmesi gerekiyor.

SEC Başkanından Çarpıcı Açıklamalar: Bitcoin Yükselişe Geçti!

Başkan, “Kamu, kripto para borsalarında insanlardan kendilerine ticaret olanakları sağlamak için parayı alan bazı girişimcilerin veya bir grup programcının çabalarına dayanarak bir miktar kar bekliyor, ancak bu tür girişim ve süreçte öncelikle devlet kurumlarına danışılmalıdır ” açıklamasını yaptı
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Dailyhodl.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku