Tether Tehlikeli Sularda! En Büyük Stabilcoin De-peg’leri Olursa Ne Olur?

128

Stablecoin projesi Tether(USDT)’de çıkışların devam ettiği belirtiliyor. Yatırımcıların USDT, USDC ve DAI stablecoin projeleri arasında al-sat işlemi gerçekleştirebilmelerini sağlayacak olan Curve’nin 3Poll arzına ilişkin verilere göre, Pazartesi günü yayınlanan Bloomberg raporunda, Tether’in arzın toplam arzın 65’ini oluşturduğunu ve Tether sahiplerinin varlıklarını satmaya daha istekli olduklarının bir göstergesi olduğuna dair kanıt olduğu belirtiliyor.

Stablecoin projesi sözcüsü düşüncelerini aktardı

Tether sözcülerinden biri konu ile ilgili olarak şunları söylüyor:

USDT, dünyadaki en yaygın olarak tutulan ve erişilebilir stablecoin’dir. Bu nedenle daha fazla insanın USDT’ye sahip olması ve başka amaçlar için kullanmak istedikleri diğer kripto para birimleri ile takas etmeye hazır olması şaşırtıcı bir durum değil.

Tether, 3Pool arzındaki hakimiyetini büyük ölçüde benimsemesine bağlarken, havuzdaki arzının yalnızca Terra USD’nin sabitlenmesinin ardından böyle bir hacme yükseldiğini belirtmekte fayda olduğu bildiriliyor. Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Özellikle, Tether’in arzdaki payı göz önüne alındığında, Terra krizinden önce 6 Mayıs tarihi itibariyle yalnızca yüzde 29,9’unu oluşturduğu belirtiliyor. Ayrıca, UST yaşanan düşüşler devam ederken likidite havuzundaki arzının 12 Mayıs tarihinde yüzde 82’ye yükseldiği aktarıldı. Wall Street Journal tarafından geçtiğimiz hafta bildirdiği üzere, hedge fonları, Terra ekosisteminin çöküşünün ardından USDT’ye karşı büyük satışlar gerçekleştiği görüldü. UST’nin de-pegging’inden bu yana, stabilcoin desteğinin incelemesinin arttığını ve Tether’in rezervlerinin bir kez daha sorgulandığı belirtiliyor.

Uzmanlar, bu durumun Tether için felaket olabileceğini söylüyor

USDT, kripto para birimlerinin üçüncü taraf onaylarını yayınlamaya devam ederken, stablecoin’i eleştirenler bunun yerine tam bir denetim çağrısında bulundu. Bu arada USDT rezervinin, mümkün olduğu kadar likit hale getirdiğini, ABD hazine bonolarını artırdığını ve önümüzdeki aylarda sıfıra indirme planıyla fiat para birimleri adına riskli konumunu istikrarlı bir şekilde azalttığı belirtiliyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, büyük bir USDT de-pegging olayının kripto para piyasaları için felaket olabileceğini söylüyorlar. Ayrıca, sadece en büyük stabilcoin projesinin değil, aynı zamanda diğer kripto para birimleri adına en çok kullanılan ve piyasa değerine göre 3. en büyük kripto para birimi olduğu da belirtiliyor.

USDT, riskten korunma fonlarıyla popülerliğini kaybetmeye başlamış gibi görünüyor olsa da, hala önemli perakende talebini korumaya devam ediyor. Sonuç olarak, son raporlarda yer alan bilgilere göre, enflasyon endişelerinde artışlar yaşanmaya devam ettiği sürece Arjantinli yatırımcıların toplu olarak stablecoin satın aldıkları belirtiliyor. Aynı eğilimin, kötüye giden enflasyon koşullarına tanık olan gelişmekte olan birkaç ekonomide de görülebileceği bildiriliyor. USDT, bir aydan uzun süredir piyasa değerinden 16 milyar dolar miktarı sildiği açıklandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak thecryptobasic
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku