Tesla Bitcoin (BTC) ile Ödemeyi Askıya Aldı: BTC’ye Alternatif Var mı?

0 283

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, şirketin araç satışlarında Bitcoin (BTC) kullanmayı, çevresel endişeler nedeniyle  askıya aldığını duyurdu. Kripto para dünyasında şok etkisi yaratan bu açıklama sonrası Bitcoin’in fiyatı 58 bin dolardan 46 bin dolara düştü. Peki, Tesla başka bir kripto para kabul edecek mi?

  Tesla ve çevresel endişeler

Elon Musk, Tesla’nın araç satışlarında çevresel endişeler nedeniyle Bitcoin kullanmayı askıya aldığını açıkladı. Musk, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların, özellikle en kötü emisyona sahip kömürün hızla artan kullanımı konusunda endişeli olduklarını söyledi.

Kripto para birimlerine olan tutkusuyla tanınan Musk, “Kripto para biriminin birçok düzeyde gelecek vaat eden bir fikir olduğuna inanıyoruz ancak bunun çevre için büyük bir bedeli olamaz” ifadesini kullandı. Musk, Tesla’nın herhangi bir Bitcoin satmayacağını belirterek, madenciliği daha sürdürülebilir hale gelir gelmez bunu işlemler için kullanmayı planladıklarını aktardı.

Elon Musk, Bitcoin için harcanan enerjinin yüzde 1’inden daha azını kullanan diğer kripto para birimlerini de gözden geçirdiklerini kaydetti. İşte Elon Musk’ın ödeme olarak kabul edeceği kripro paralardan bazıları.

Ethereum ve POS

Ethereum ağı şu anda Bitcoin gibi Proof-of-Work (PoW) nedeniyle aynı anerjiyi kullanıyor. Ancak, bu sorunların, ağın Proof-of-Stake’i ( PoS)tanıtacak olan ETH 2.0’a yakında yapılacak geçişiyle çözülmesi bekleniyor.

Ripple

Ripple (XRP), TRG veri merkezlerine göre tüm XRP tokenleri önceden üretildiğinden ve XRP’nin işlemleri sadece 0,0079 KWh’lik küçük bir enerji gerektirdiğinden, kısa vadede (SEC davasına bağlı olarak) Tesla’nın seçimi olabilir. Ripple, Proof-of-Work’a kıyasla ne kadar enerji verimli olduğunu gösteren raporlar yayınlıyor.

Stellar

Stellar Lumens (XLM), tüm tokenlar oluşum aşamasında ihraç edildiği için XRP modeline benziyor. Ağ ayrıca, PoW ve PoS modellerinden daha az enerji gerektirdiği bildirilen işlemlerin kimlik doğrulamasını kulalanrak  Stellar Mutabakat Protokolünü SCP’yi kullanıyor.

Algorand

Algorand bu konuda doğru bir tercih olabilir. Sitem, yalnızca Pure Proof-of-Stake ile çalışmakla kalmıyor, ekip Blockchain’in 22 Nisan’da tamamen karbon nötr hale geldiğini duyurdu.

Tesla ve Dogecoin

Elon Musk’ın uzun süredir favori kripto para birimi Dogecoin yarışı kazanabilir mi? DOGE aslında madenciliğinin çoğunu Proof-of-Work kullanan Litecoin ağında kullanıyor. Ancak Bitcoin madenciliği ultra karmaşık SHA-256 algoritmasını kullanırken, Dogecoin ve Litecoin, enerji açısından verimli ve daha hızlı olan Scrypt kullanılarak çıkarılır. İlginçtir ki, TRG Veri merkezleri LTC’nin güç kullanımını işlem başına 18.522 KWh olarak belirlerken, Dogecoin’in işlem başına yalnızca 0.12 KWh kullandığı tahmin edilmektedir.

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku