Hamas’tan Gazze’ye Destek Çağrısı: Direnişe Bitcoin İle Bağış Yapın!

31

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, Filistin direnişini lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ile destekleme çağrısında bulundu.

 Hamas’tan Gazze’ye destek çağrısı

İsrail-Filistin çatışmasında, Filistin’in en büyük sorunu ekonomik ambargo. Bu engeli aşabilmek için, Filistin, kendine ait bir kripto para birimi yaratma girişimlerinde henüz başarılı olamadı. Ancak, İsrail’in 10 Mayıs’ta Gazze’ye başlattığı saldırılara karşı diğer direniş gruplarıyla ‘Kudüs’ün Kılıcı’ operasyonunu başlatan Hamas, işgal ordusu ile mücadelesini devam ettiriyor. 11 gün boyunca mücadele veren Hamas, İsrailin başkenti Tel Aviv başta olmak üzere birçok birimine 4 binden fazla füze attı. Askeri mücadele devam ederken, Hamas bölgeye yardım için Bitcoin kampanyasını duyurdu.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, Kudüs’ün Kılıcı Operasyonu’nda, Filistin direnişini, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin ile destekleme çağrısında bulundu.Kassam Tugayları’na yakın haber kaynaklarında yapılan açıklamada, dünyanın dört bir yanında Filistin’i destekleyenlerden maddi yardım istendi. Açıklamada, bağışlarını Bitcoin ile yapmak isteyen yardımseverlerin, “fund.alqassam.ps” linkini tıklayarak bağışlarını yapabileceği belirtilerek, “Filistin direnişini desteklemekte payınız olsun.” ifadeleri kullanıldı.

 

İsrail Bitcoin bağışlarından endişeli

İsrail güvenlik uzmanları, Hamas’ın ve askeri kanadının, askeri faaliyetlerini ve operasyonlarını finanse etmek için elektronik para birimi Bitcoin (BTC)’i kullanmaya başvurmasından dolayı büyük endişe duyuyor.İsrail merkezli Yediot Aharonot gazetesi, İsrail güvenliğinin, Kassam Tugayları’nın finansal hattını elektronik süreçle güçlendirmesinin yanı sıra elektronik paralarla bağış kabul etme kararını endişeyle karşıladığını ve bu kararı stratejik olarak nitelendirdiğini yazdı.

Filistin diğer ezilen ulusları mı takip ediyor?

İsrail’in yazılım geliştirme altyapısı, siber güvenlik ve yerel yetenekleri, Filistin’inkilere kıyasla inkar edilemez derecede gelişmiş durumda. Sonuç olarak, Filistin bir kripto para birimi geliştirmeyi başarsa da, her zaman dış güçler tarafından büyük hacklenme riskleri olacaktır. Shtayyeh ve diğer bazı ekonomistler, İsrail ile ticaret hacmini azaltmayı ve uygun ülkelerle yeni ticari ilişkiler geliştirmeyi önerdiler.

Bununla birlikte, Bitcoin ve  kripto parayı yaptırımlarla veya baskıcı hükümetlerle savaşmak için bir araç olarak gören tek ülke Filistin değil. Küba, Venezuela, İran ve Zimbabwe dijital para birimini ekonomik özgürlüğe giden bir yol olarak görüyor. Teorik olarak, Filistin kripto para çıkarabilir çok mümkün, ancak başarısı temiz bir strateji ve en önemlisi uygun bir ekonomik ortam gerektiriyor.

Kaynak Businessinsider.in
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku