Stablecoin Regülasyonu Geliyor: Janet Yellen’den Kritik Açıklamalar!

157
Kripto para sektörü, zor günler geçirken özellikle stablecoin fiyatlarında meydana gelen çöküş, ABD gündemine oturdu.

Jannet Yellen: ”Stablecoin’ler şu anda sistem için bir tehdit değil”

Bugün kameralar karşısına geçen ABD Hazine Bankası Başkanı Jannet Yellen, piyasada yaşananlara dair kritik açıklamalarda bulundu. Kripto para piyasasını derinden sarsan UST faciasına bir gönderme yapan Yellen, ABD dolarına endeksli stablecoinler için yeni çalışmalar olduğunu dile getirdi. KriptoArena olarak ABD hükümetinin özellikle son bir yılda stablecoin regülasyonları için somut girişimlerde bulunduğunu belirtmiştik. Bu nedenle stablecoin’ler üzerinde söz hakkı elde etmek isteyen Amerika Birleşik Devletleri, bu hamlelerin ardından “vatandaşımızı korumak” başlığıyla kripto piyasasını düzenlemeye başlayacak.
Borsalardaki Stablecoin Arzı Zirveye Ulaştı! Ne Anlama Geliyor?
Basın toplantısında konuşan ABD Hazine Bankası Başkanı Jannet Yellen,“Stablecoin’leren kaynaklanan risklerin, hangi boyutlara ulaşabileceğie bu hafta şahit olduk. ABD Hazine Bakanlığı, Stablecoin risk raporu üzerinde yoğun bir şekilde çalışmaya başladı” ifadelerini kullandı. Konuşmasının başında ABD dolarına endeksli stablecoin’ler hakkında çok daha olumsuz bir tavır sergilediği gözlemlenen Yellen, açıklamalarının sonuna doğru daha yapıcı ve regülasyonun gerekliliğine yönelik açıklamalar yaptı. Jannet Yellen açıklamalarını şu sözlerle tamamladı:
FSOC, Stablecoin’ler için sermaye ve likidite gereksinimlerini destekliyor. Stablecoin’ler şu anda sistem için bir tehdit değil. Hızla büyüyor.

 

 

 Stablecoin krizi: Satış baskısı, Tether fiyatını etkiledi

Amerikan dolarına 1:1 oranında sabitlenen ve değerini 1 dolar düzeyinde muhafaza eden USDT, bugün bazı küresel borsalarda 1 dolar seviyesinin altına indi. Global borsalardan USDT’te 1 adet USDT’nin 0,95 dolara kadar düştüğü, Coinbase’te ise bu seviyenin 0,97 dolara kadar gerilediği görüldü. Stablecoin, yüzde 4,8 düşüşle 0,9508’e geriledi. Bu, 2017 kripto çöküşünden bu yana en düşük seviyesi. USDT ile USD arasındaki denkliğin neden yitirildiği henüz bilinmezken, UST’de ve LUNA’da yaşanan krizin ardından piyasaya korkunun hakim olduğu gözlemleniyor.  Tether tarafından geliştirilen USDT, UST’den farklı olarak değerini bir algoritmadan değil, içerisinde çeşitli yatırım araçlarının yer aldığı bir havuzdan alıyor. Bu, yatırımcılara sahip oldukları USDT’leri her an bozdurabilme imkanı sunuyor. Tether’ın CTO’su Paolo Ardoino da Twitter hesabından yaptığı açıklamada kullanıcıların USDT’lerini hala 1:1 oranında bozdurabildiklerini teyit etti.
Toplam piyasa değeri yaklaşık 900 milyar dolar düştüğü için kripto piyasası geçen haftadan bu yana aşırı bir konsolidasyon yaşıyor. USDT, 81,8 milyar dolarlık bir piyasa sermayesiyle en büyük stablecoin ve üçüncü en büyük kripto para birimi konumunda. Tether, kripto ticaretini kolaylaştırmak için açık ara en çok kullanılan token. Yatırımcılar, devam eden çöküşün ortasında kripto para piyasasından çekiliyor gibi görünüyor. USDT’nin kripto ticaretini kolaylaştırmadaki yaygın kullanımı göz önüne alındığında,  stablecoin’in trader’lar tarafından dolar karşılığında satılması muhtemel.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku