SpaceX Bu Meme Coin’i Kabul Edecek! Fiyat Artıyor

79

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Cuma günü Twitter hesabından gerçekleştirdiği paylaşımda, uzay araştırma şirketi SpaceX’in yakın zamanda ödeme şekli olarak meme coin projesi Dogecoin(DOGE)’i kullanmaya başlayacağını duyurdu. Bu olay sonrasında DOGE’un değeri artış gösterdi.

Meme coin projesinde Elon Musk etkisi

Tweet’ten kısa bir süre sonra, Dogecoin yüzde 10’a kadar yükselerek yaklaşık 0.09 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Gün sonunda ise, DOGE 0.0814 dolar seviyesinden kapatırken Perşembe günü gerçekleşen yüzde 6.14’lük düşüşün etkisini kısmen toparladığı görülüyor.

Musk, ayrıca Spacex’in Starlink üyeliklerinin “bir gün” Dogecoin ile ödenebileceğini de dile getirdi. Starlink projesi, dünya genelinde uzak ve kırsal alanlarda yüksek hızlı, düşük gecikmeli geniş bant internet sağlayan, uydu tabanlı bir geniş bant internet sistemidir. Ancak tweet sonrası yükseliş fazla uzun sürmedi. DOGE’nin şu anda fiyatı yaklaşık 0.081 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Gün içerisinde DOGE yüzde 5’in üzerinde bir artış yaşamaya devam ederken, kripto para piyasalarının genelinde düşüşler gerçekleşmeye devam ediyor.

”Dogefather”

Bu olay Musk’ın DOGE fiyatı üzerindeki ilk etkisi değil. Daha önceleri de, paylaşımlarında meme coin’den bahsederek fiyat artışları üzerinde bir etkisi olmuştu. Tesla CEO’sunun Twitter’ı satın alma planlarına yanıt olarak, bir meme’den ilham alan kripto para birimi geçtiğimiz ay piyasa değeri açısından ilk 10 sıralamasına girdi. Aralık ayında Tesla ürünlerinin DOGE ile alınabileceğini açıklaması, DOGE fiyatlarında yüzde 32 artışa neden oldu. 2021’in başından bu yana, kendisini “Dogefather” ilan eden Tesla CEO’su, Dogecoin’in fiyat seviyesi üzerinde önemli bir etki yaratmaya devam edeceğe benziyor.

Şirketinin 2021 yılının Şubat ayında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın alımı gerçekleştirmesinden sonra, , piyasa değerine göre ilk üç kripto para birimini elinde bulundurduğunu belirtmişti. Tesla, ürün satışları ile ilgili olarak BTC’yi tercih edebileceğini belirtmişti. Ancak çevreci grupların ısı ve karbon salınımı konularının üzerinde baskıcı bir tutum sergileyebileceğinden dolayı durduruldu. Musk, geçtiğimiz 2021 yılının Haziran ayında, kripto para madencilerinin yüzde 50 temiz enerji kullanımını garanti edebilirse, elektrikli araç şirketinin BTC’yi de ürün alımları için ekleyebileceğini açıklamıştı. Ancak, konu o zamandan beri arka planda kalmış görünüyor.

Dogecoin uzay sektöründe

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; 2021 yılının Mayıs ayında SpaceX’in, DOGE’yi ödeme olarak kabul ederek, 2022’nin ilk çeyreğinde “DOGE-1 aya yolculuk”u başlatacağı açıklamasında bulundu. Bu durum ile meme coin uzay sektöründe de kullanılmaya başlanmış oldu.

SpaceX Bu Meme Coin'i Kabul Edecek! Fiyat Artıyor

Geometric Energy Corporation, gerçekleştirdiği duyuruda ticari uydusunun SpaceX Falcon 9 fırlatma aracıyla 2022’nin ilk çeyreğinde aya gönderileceğini ve ödeme yöntemi olarak DOGE kullanılacağını açıkladı. 40 kilogram olacak roket yükü, entegre iletişim ve bilgisayar sistemlerine sahip sensör ve kameralarıyla aydan bilgi toplamak için tasarlandığı belirtiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak bitcoinist
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku