Kritik Soru: MicroStrategy ve Tesla Bitcoin Satacak mı?

271
Kripto para piyasasındaki sert düzeltme, yatırımcıları endişelendirdi. Büyük miktarda Bitcoin (BTC)’e sahip olan Microstrategy ve Tesla gibi halka açık şirketler de bazı sıkıntılarla karşı karşıya kaldı.

 

Michael Saylor: MicroStrategy, Bitcoin (BTC)’lerini teminat olarak gösterebilir

CoinGecko’ya göre, Microstrategy 129.218, Tesla ise 48 bin Bitcoin’e sahip. İk şirket, şu anda toplamda 177.218 BTC tutuyor. Her iki şirketin BTC varlığı, önde gelen diğer şirketlerin toplam varlıklarından daha fazla. Ancak, bu şirketlerin çoğu şu anda Bitcoin’i büyük bir zarar oranıyla elinde tutuyor. Bitcoin, yılın başından beri düşüşte. BTC, son 90 gün içinde yüzde 27’den fazla değer kaybetti. Bu fiyat hareketi, büyük çaptaki yatırımcılar için büyük sorunlara neden oldu. BTC, 30 bin doların altına bile geriledi. BTC’nin düşüşü, listedeki birçok işletmenin maliyet fiyatının altına düştü. Kurumlar, BTC yatırımlarından12 milyar dolardan fazla zarar etti.

Verilere göre, Microstrategy toplam BTC arzının yüzde 0,61’ine sahip. Şirketin Bitcoin giriş değeri 3,9 milyar dolar, son değeri ise 4,11 milyar dolar. Tesla, Bitcoin arzının yaklaşık yüzde 0.229’unu elinde tutuyor. Şirket, 1,5 milyar dolarlık bir BTC giriş değerine sahipken, son değeri ise sadece 1.52 milyar dolar. Mevcut şartlarda, alış ve satış fiyatı arasındaki marj oldukça yaklaştı ve daha fazla düşüş ağır kayıplara neden olabilir. BTC, zirvesinden yüzde 50’nin üzerinde düştüğü için şirketler büyük bir riskle karşı karşıya. Burada ortaya çıkan büyük soru, bu devlerin BTC varlıklarını satıp satmayacağı. MicroStrategy kurucusu Michael Saylor, son tweetinde şirketin 205 milyon dolarlık vadeli kredisi olduğunu ve 410 milyon doları teminat olarak tutmaları gerektiğini bildirdi. MicroStrategy, BTC varlıklarını teminat olarak gösterebilir. Yönetici, Bitcoin 3.600 dolar seviyesine düşerse, şirketin başka teminatlar açıklayabileceğini sözlerine ekledi.

Saylor iddiları reddetti: SEC ve hissedarlar vurgusu!

Microstrategy’nin CEO’su Micheal Saylor, şirketinin gizlice Bitcoin (BTC) sattığı söylentilerine cevap verdi. Ortaya atılan iddialar, gündeme bomba gibi düşmüştü. Mr Whale olarak bilinen bir analist, Saylor’un şirketini odak noktası yapmak amacıyla Bitcoin’i kendi emelleri için kullandığını iddia etmişti. Uzmana göre, Saylor’ın Bitcoin tutkusu tamamen kurmaca ve şirket gizlice BTC satıyor. Bu çarpıcı iddialara yanıt olarak, Saylor Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından düzenlenen bir şirket olarak, Bitcoin varlıklarındaki değişikliklerin SEC dosyaları aracılığıyla hissedarlara açıklanması gerektiğini açıkladı. Microstrategy CEO’su, herhangi bir Bitcoin satışının SEC ve hissedarlara kamuya açıklanması gerektiğini belirtti Bu hafta, sosyal medyada Nasdaq listesinde yer alan BTC destekçisi yazılım şirketi Microstrategy’nin sessizce BTC’sini sattığına dair bir söylentiler büyük ilgi gördü.
Microstrategy CEO’su Michael Saylor, Cuma günü söylentiyi reddeden bir tweet attı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kapsamında düzenlenmiş bir şirket olarak Microstrategy’nin kurumsal stratejideki herhangi bir önemli değişikliği SEC dosyaları aracılığıyla hissedarlara ifşa etmesi gerektiğini açıkladı. Ayrıca yönetici, SEC dosyalarının “herkese açık” olan kamu kayıtları olduğunu vurguladı. Ayrıca, maddi değişikliklerin Bitcoin edinmeyi ve elde tutmayı ve ayrıca kripto varlıklarında değişiklik yapmayı içerdiğini belirtti. Bazı haber siteleri, bu hafta, söylentinin neden doğru olmadığını ve söz konusu BTC adresinin Microstrategy’ye ait olmadığını açıklayan bir makale yayınladı. Adres aslında büyük olasılıkla bir kripto para borsasına platformuna ait olabilir.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku