Solana Kurucusu Metaverse Hakkında Konuştu! İşte Ayrıntılar

593

Metaverse popülaritesini artırıyor. Şirketler ve spor takımları da piyasaya dahil olurken, yatırımcılar sanal arazi ve dijital lüks eşyalardan oluşan varlıkları satın almak için sıraya giriyor.

Kripto para birimleri metaverse projelerini daha iyi hale getirebilir

DappRadar’a göre, geçen hafta 4 metaverse projesi sanal arazide 106 milyon dolar tutarında satış gerçekleştirdi. Bir oyun platformu olan Sandbox, dijital arazi satışlarında 86,56 milyon dolar, Decentraland ise 15,53 milyon dolarlık sanal gayrimenkul satışı kaydetti. Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko için internetin evriminde bir sonraki aşama daha yeni başlıyor gibi görünse de, bu zaten bir gerçek ve kripto para birimlerinin gelişmesine yardımcı olabilir. Insider ile gerçekleştirdiği yakın tarihli bir röportajda Yakovenko şöyle belirtiyor:

Meta veri deposu zaten burada. Sadece düşük kaliteli ve düşük çözünürlüklü durumda.

Metaverse, kullanıcıların oyun oluşturup oynayabilmekten, mülk sahibi olmaya, kripto para birimlerini alıp satmaya, kripto para ticareti yapmaya ve hatta dijital hayvanları yetiştirmeye kadar her şeyi yapabilecekleri sanal dünyaları ifade ediyor. Yakovenko, Solana’yı Mart 2020’de Raj Gokal ile birlikte kurdu. Solana protokolü, akıllı sözleşmeleri barındırma gibi aynı merkezi olmayan finans yeteneklerine sahip olması ve aynı zamanda değiştirilemez token’ları çalıştırabilmesi açısından büyük rakibi Ethereum’a benziyor. Örneğin, daha gelişmiş metaverse’lerden ikisi olan Sandbox ve Decentraland, Ethereum üzerinde çalışıyor.

Kripto alanındaki geliştiriciler, sahip olabilecekleri ve üzerinde bir iş kurabilecekleri bir meta veri deposu arıyorlar. Yakovenko, tüm bunların nasıl çalıştığının nüansını anlayan geliştiricilerin, içerik oluşturucular için “kendi sanal deneyimlerini” yaşayabilmelerini sağlayan araçlar geliştireceklerini ifade ediyor. Yakovenko, konuya ilişkin olarak şöyle açıklamada bulunuyor:

Bu gerçekleştiğinde, tek bir metaverse Sandbox olmayacak, birlikte çalışan bir grup küçük metaverse projesi olacak ve bu projelerde birçok deneyim yaşanabilecek.

Birçok yüksek profilli yatırımcı, metaverse’in trilyon dolarlık bir fırsat olabileceğine inanıyor

Meta veri tabanında daha fazla aktivitenin gerçekleşmesinin en büyük avantajlarından birinin, sanal dünyanın, sosyal medya platformları veya arama motorlarının şu anda karşılaştığı kullanıcı verilerini ve gizliliğini ele alma konusunda yaşanan zorlukları sunmayacağına inanıyor. Yakovenko, kripto para birimlerine Big Tech’in bu alandaki hakimiyetinin bir kısmını kırma şansı da sunabileceğini şöyle söylüyor:

Bence kripto için fırsat, şu anda web’de var olan iş modellerinin değiştirilmesi anlamında (metaverse) daha iyi hale getirme üzerine kuruluyor.

Verilerinizi çalan, reklamcılara satan, size istemediğiniz bilgileri sunan ve sizi tüketmeye zorlayan piyasayı kontrol eden şirketler var ve bu döngü berbat.

Sandbox, Decentraland ve kazan-kazan platformu Axie Infinity’nin beğenileri, kullanıcıların sanal ögeler satın almak için ihtiyaç duyduğu veya ödül olarak alabilecekleri kendi kripto token’larına sahip. Decentraland’ın MANA token’ı bu yıl %16.000’in üzerinde, Sandbox’ın SAND token’ı yaklaşık %5,400 ve Axie’nin AXS token’ı %25.000’in üzerinde kazanç elde etti. Kripto para yöneticisi Grayscale ve güçlü teknoloji yatırımcısı Cathie Wood gibi birçok yüksek profilli yatırımcı, metaverse’in trilyon dolarlık bir fırsat olabileceğine inanıyor. Kriptoarena.com olarak hazırladığımız diğer Solana (SOL) makalelerine de göz atmayı unutmayın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Uk.news.yahoo.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku