Şok: 16 Kripto Para Borsası Takipte! Hapis Cezası Gelebilir

45

Güney Kore Hükümeti Finansal Hizmetler Komisyonu, Spesifik Finansal Bilgi Yasası’nı ihlal ettiği konusu ile 16 kripto para borsasını araştırmaya aldığı bildirildi. FSC, bu kripto para borsalarının raporlama yapmayan varlıklar olarak faaliyet gösterdiğini iddia ediyor.

Kripto para borsaları ciddi suçlamalarla karşı karşıya

Ayrıca, Güney Kore hükümetine bildirimde bulunmaksızın, cazip teklifler sunarak web sitelerinde aktif olarak alım-satım faaliyetleri yürüttükleri belirtiliyor. 18 Ağustos tarihinde, FSC altında çalışan Mali İstihbarat Birimi (FIU), bu 16 kripto borsasını yasayı ihlal etmekle suçladı. İddiaların odağında bulunan kripto para borsaları ise şu şekilde; KuCoin, MEXC, Phemex, XT.com, Bitrue, ZB.com, Bitglobal, CoinW, CoinEX, AAX, ZoomEX, Poloniex, BTCEX, BTCC, DigiFinex ve Pionex gibi ülkede faaliyet gösteren en iyi borsalardan bazılarını içeriyor.

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Özel Kanuna göre, sanal varlıklarla ilişkili herhangi bir ticari kuruluşun, FIU’nun düzenleyici gereksinimlerini karşılaması gerektiği aktarılıyor. Bu duruma göre, bilgi güvenliği yönetim sistemi (BGYS) sertifikasını almalarının gerektiği belirtiliyor. Bildirim yapılmaması durumunda ise, bir işletmenin 5 yıl hapis veya 50 milyon wonu aşmayacak şekilde para cezası ile karşı karşıya kalabileceği söyleniyor. Ayrıca, işletmelerin bu bildirimi yapmamaları durumunda, beş yıllık bir süre boyunca kripto para sektöründe faaliyet gösteremeyecekleri bildirildi. Bu kurallar hem yerli, hem de yabancı işletmeler adına geçerlidir.

FIU yetkilisi: Risklerle karşılaşıldığına şahit olduk

Ayrıca, FIU’nun yurt içi satış faaliyetleri için önceden belirlenmiş kuralları da bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Temmuz 2021 tarihinde FIU, tüm borsalardan faaliyetlerini rapor etmelerini istedi. Ancak şimdi, yukarıdaki 16 kripto borsa operatörünün yasadışı olarak faaliyet gösterdiği iddiaları ortaya çıkıyor. Yerel haber yayını News 1’e konuşan bir FIU yetkilisi konuşmasında şunlara yer verdi:

Bildirilmeyen sanal varlık işletmecileri, Özel Kanun kapsamında raporlama zorunluluğu olan bilgi güvenliği yönetim sisteminin (BGYS) uygun donanıma sahip olmaması sebebiyle kişisel bilgilerinin sızması ve bilgisayar korsanlığı gibi risklere maruz kalabilmektedir. Bu alanlar kara para aklama yolu olarak kötüye kullanıldı.

Araştırmaları sırasında FIU, kripto para birimleri arasında değişim hizmetlerinin kullanıldığı kredi kartı kullanımlarına ve kripto alımlarına da izin verdiğini tespit etti. Belirtilen o ki, Özel Kanun uyarınca, bu tesise bildirilmeyen borsalar için izin verilmemektedir. FIU şimdi herhangi bir kripto satın alma işlemine izin vermemelerini sağlamak adına, kredi kartı sağlayıcılarıyla birlikte çalışmaya başladıkları aktarılıyor. Düzenleyici ayrıca, rapor edilmeyen tüm işlemlerle ilgili olarak operatörlerin işlemleri askıya almaları talimatını da verdiği yer alan bilgiler arasında.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak coingape
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku