SEC Bu Altcoin Projesinin Fişini Çekti: Borsalardan Kaldırılıyor!

111

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Salı günü yaptığı açıklamada, dolandırıcılık ve kayıt dışı menkul kıymet arzıyla bağlantılı yanlış ve yanıltıcı beyanlarda bulunduğu iddiasıyla Loci Inc. ve CEO’su John Wise aleyhindeki suçlamalara ilişkin süreçte şirketle anlaştığını duyurdu. Basın açıklamasına göre, Loci Inc., Wise’ın ‘LOCIcoin’ adlı altcoin’in ICO satışı yoluyla yatırımcılardan 7,6 milyon dolar topladı.

Şirket yanlış beyanda bulundu

SEC, Loci ve CEO’sunun birçok konuda yanlış beyanda bulunduğunu ortaya koydu. Yetkililere göre,  şirket, geliri, çalışan sayısı ve kullanıcı tabanı hakkında yatırımcılarını yanıltacak asılsız bilgiler sundu. Şirketin CEO’sunun kişisel harcamalarını karşılamak için ICO yoluyla toplanan gelirin 38 bin dolarını kullandığı tespit edildi. SEC, Wise ve Loci Inc.’in, 1934 tarihli Menkul Kıymetler Borsası Yasası’nın 10(b) maddesi uyarınca dolandırıcılıkla mücadele hükümlerini ihlal ettiğini belirterek, şunları söyledi:

Yatırımcıların rasyonel harekett edip, doğru yatırım kararları verebilmeleri için eksiksiz ve tam bilgilere ihtiyacı olduğunu ve bu süreçte, şirketin ve CEO’sunun kendi çıkarları doğrultusunda yatırımcılarına yanıltıcı bilgiler sunarak, yanlış yönlendirdiğini tespit ettik.

Yapılan incelemeler sonucunda, SEC, Loci Inc.’e 7,6 milyon dolar para cezası verdi. Düzenleyici, Loci’nin ticari faaliyetlerini nitelikli bir şekilde yanlış tanıttığına ve menkul kıymetler düzenlemeleri kapsamında ICO’sunu kaydetmediğini iddia ediyor. Bu bağlamda, Loci’nin token varlıkları yok edilecek ve LOCIcoin isimli altcoin kripto apra  borsalarından de-list edilecek.

 SEC ceza yağdırdı

Bulguların ardından, ABD SEC, ICO ihraççısına ve Wise’a  7.6 milyon dolarlık bir para cezası verdi. Ancak Wise, komisyonun kendisine ve Loci Inc.’e yönelik suçlamalarını ne reddetti ne de kabul etti. Şirket bu konuda sessizliğini korurken, cezaları kabul etti. Loci, ICO satışında topladığı parayla aynı miktarda 7,6 milyon dolarlık bir ceza ödemek zorunda kalacak.

SEC'den Uyarı: Bitcoin Vadeli İşlemleri İçin Yatırımcı Bülteni Yayınladı!
 

SEC, şirketten, borsalara, LOCIcoin tokenlerini platformlarından kaldırmalarını talep etmesini istedi. CoinGecko’ya göre, altcoin şu anda yalnızca Bancor tokeni ile takas ediyor. John Wise, CEO veya müdür pozisyonlarından kalıcı olarak men edildi ve gelecekteki menkul kıymet tekliflerine katılamayacak. Geçen hafta, SEC, ayrı bir davada üç kişiyi 30 milyon dolarlık bir ICO dolandırıcılığına katıldıkları iddiasıyla suçlandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Financemagnates.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku