ABD’de Kripto Paralar İçin Regülasyon Gündemde: Öncelik Verilecek!

63

Başkan Joe Biden yönetiminin Hazine Bakanlığı’nın terörizm ve mali suçlar bölümü müsteşar adayı Brian Nelson, kripto paralar için regülasyona öncelik vereceğini söyledi.

Kripto para regülasyonuna öncelik verilecek

Senato Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nin Salı günü yaptığı duruşmada Nelson, Hazine Bakanlığı’nın terörizm ve finansal istihbarat biriminde göreve gelmesi durumunda kara para aklama  düzenlemelerine odaklanacağını söyledi. Nelson, ayrıca kripto paraların düzenlenemsine öncelik verileceğini ifade etti.

 

Nevada Senatörü Catherine Cortez Masto’nun “kripto para dolandırıcılığının ABD’ye verdiği zarar” ile ilgili bir sorusuna yanıt veren Nelson, 2020 Kara Para Aklamayı Önleme Yasası’nın, düzenleyicilerin kripto para birimlerinin ivedi olarak düzenlenmesi gerektiğini ve dijital paraların Amerika Birleşik Devletleri’ndeki  inovasyonun” bir parçası olduğunu ima etti. Nelson konuya ilişkin olarak şunları vurguladı:

Göreve gelirsem, kripto para birimiyle ilgili yeni düzenlemeler de dahil olmak üzere bu mevzuatı doğru bir şekilde uygulamaya öncelik vereceğim. Mevzuatın, sanal veya fiat olsun, kripto para birimlerinin veya para biriminin ne şekilde olursa olsun, Banka Gizliliği Yasası kapsamında  ele alınacağını düşünüyorum.

Regülasyon neden gerekli?

Hazine Departmanı bünyesinde faaliyet gösteren Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), daha önce Banka Gizliliği Yasasını (BSA) belirli durumlarda kripto para birimlerine uygulamak için kullanmıştı. Nelson, BSA için FinCEN’in, para biriminin biçimi ne olursa olsun, düzenleyecek araçlara sahip olmasını sağlamak için güçlü bir araç” ifadelerini kullandı. Nelson şunları ekledi:

Sanal para biriminin ve diğer yeni teknoloji türlerinin kara para aklamayla mücadele sistemimize zarar vermesini önlemek için bir düzenlemenin dengelenmesini yansıtırken, aynı zamanda  yeniliği desteklememiz ve bunu burada Amerika Birleşik Devletleri’nde korumamız gerektiği gerçeğine saygı duymamız gerek.

Aynı Senato oturumunda, Biden’ın Hazine Bakanlığı Terör Finansmanı Sekreter Yardımcısı adayı Elizabeth Rosenberg, kripto para için mevcut kara para aklama düzenleyici gerekliliklerini “uygun ve tutarlı” hale getirmeye odaklanacağını söyledi. Mevcut Hazine Bakanı Janet Yellen, daha önce kripto para birimini kara para aklama için “bir endişe” olarak nitelendirdi ve bunun “esas olarak yasa dışı finansman için” olduğuna inandığını da sözlerine ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku