Bu Ülkede Sadece Milyonerler Kripto Paralara Yatırım Yapabilecekler!

0 116

Kripto para endüstrisi göz ardı edilemeyecek kadar büyüdükçe, düzenleyiciler kripto para birimleriyle ilgili politikalarını sıkılaştırıyorlar. Bu duruma en son örnek, endüstri üzerinde daha fazla gözetim getirmek isteyen küresel bir kripto para ve finans merkezi olan Hong Kong oldu. Ülkede parlementodan geçmesi beklenen yasa, kripto para ticaretini profesyonel zengin yatırımcılarla sınırlayacak.

Bireysel yatırımcılar için kötü haber

Hong Kong, geçen yılın Kasım ayından bu yana kripto para düzenlemeleri konusunda istişarelerde bulunuyor. Finansal Hizmetler ve Hazine Bakanlığ, bu hafta uzun zamandır merak edilen raporunu açıkladı. Raporda, bireysel kripto para trader’ları için kötü haber var.

Reuters’ın bildirdiği gibi, Hong Kong kripto para sektörünü profesyonel yatırımcılarla sınırlamak istiyor. Hong Kong’da profesyonel bir yatırımcı olarak kalifiye olmak için, 8 milyon HK dolar’ı (1.03 milyon ABD doları) aşan bir yatırım portföyüne sahip olmak gerekir. Bölge bu yasayı kabul ederse, bireysel yatırımcılar piyasanın dışında tutulacak. Bu yeni kısıtlama, özellikle finansal hizmetler sektöründe, gücün merkezileşmesini önlemek için kurulmuş olan kripto para endüstrisine önemli bir darbe vuracaktır.

Kripto para borsalarına sıkı denetimler geliyor

 Düzenleyici, perakende tüccarları yasaklamanın yanı sıra, borsalar üzerindeki denetimini de sıkılaştırmak istiyor. Şu anda, bölgedeki borsalar düzenleyiciye yalnızca gönüllü olarak başvurmak zorundadır. Ancak Maliye Bakanlığı, Güvenlik ve Vadeli İşlemler Komisyonu’nun borsalar üzerinde daha fazla yetkiye sahip olmasını istiyor.

Komisyonun CEO‘su Asley Alder bir konuşmasında şunları söyledi:

Bu, mevcut yasal çerçevede olduğu gibi, bir platform operatörü gerçekten tamamen düzenleyici radar dışında çalışmaya kararlıysa, bunu sadece işlem gören kripto varlıklarının bir menkul kıymetin yasal tanımı dahilinde olmadığından emin olarak yapabilir.

Düzenleyiciler, önerilen düzenlemeleri yasa koyuculara yakında sunmayı planlıyorlar, böylece yasaya geçirilebilirler. Yasa kabul edildiğinde, borsalarda daha fazla gözetim gerekecek. Sektör ne kadar düzenlenirse, kurumsal yatırımcıları çekmek o kadar kolay olacaktır. Bu düzenleme aynı zamanda gelişmekte olan sektördeki dolandırıcılığı da ortadan kaldıracaktır.

Alınan karar finansal katılıma darbe vuracak

Bununla birlikte, bireysel trader’lara uygulanan yasak yarardan çok zarar verebilir. Yeni başlayanlar için, Hong Kong nüfusunun şaşırtıcı bir şekilde yüzde 93’ünü kripto para piyasasından hariç tutacak. South China Morning Post tarafından yayınlanan bir rapora göre, yaklaşık 504 bin kişinin 1 milyon doları aşan varlıkları vardı. 7,4 milyona yakın nüfusa sahip bir bölgede bu, bölge sakinlerinin büyük bir çoğunluğunun kripto para yatırımı yapamayacağı anlamına geliyor.

Hong Kong Bitcoin Derneği’nin kurucusu Leo Weese bunu şöyle özetliyor:

Perakendeci bireylerin Bitcoin’e erişimini kısıtlamak, hükümetin inovasyonu ve finansal katılımı teşvik etme hedeflerine zarar verecektir.

Kaynak Crypto-news-flash.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku