Rusya’dan Çarpıcı Kripto Para Kararı: Yasallaşıyor!

122
Rusya Maliye Bakanlığı’nın üst düzey bir temsilcisi, evlerde kripto para madenciliğinin yasaklamanmayacağını söyledi. Üst düzey yetkili ayrıca, bakanlığın şu anda Rusya’nın kripto alanını yasallaştırma çabalarının bir parçası olarak madencilik sektörü için düzenlemeleri sonuçlandırdığını da sözlerine ekledi.

Rusya, kripto para madenciliğini yasallaştırmaya hazırlanıyor

Rusya Maliye Bakanlığı maliye politikası müdür yardımcısı Alexey Yakovlev’e göre, evde kripto para madenciliğini yasaklamaya çalışmak, uygulamanın zor olacağı için hiçbir anlam ifade etmiyor. Yönetici,  bu açıklamayı, endüstrinin yasallaştırılmasına ve düzenlenmesine yönelik bir konferansta yaptı. Yakovlev, kripto haber kuruluşu Forklog tarafından alıntılanan bir video konferans görüşmesi sırasında, bakanlığın şu anda kripto ile ilgili bu faaliyeti yasal alana getirecek yeni hükümleri hayata geçirdiğini duyurdu. Rus makamları, sektördeki faaliyetlerin ekonomik olarak uygulanabilir olmasını sağlamaya önem veriyor.
Uzman Görüşü: Rusya Yasağı Bitcoin (BTC)'e Son Darbeyi mi Vuracak?
 
Rus hükümeti ayrıca potansiyel riskleri en aza indirmek istiyor. Bunu detaylandıran yönetici, kara para aklama ve terörizmin finansmanı tehditlerine dikkat çekti. Ayrıca Rusya Federasyonu’nun enerji güvenliğini garanti altına alma ihtiyacının altını çizdi. Bodrumlarda ve garajlarda kripto para madenciliği, özellikle Irkutsk gibi hane elektrik fiyatlarının kWh başına sadece 0,01 dolardan başladığı bölgelerde, birçok sıradan Rus vatandaşı için popüler bir gelir kaynağı haline geldi. Bu bölgedeki güç tüketimi geçen yıl dört kat arttı ve yetkililer, artışın büyük ölçüde insanların evlerinde ve villalarında çalışan madencilik donanımından kaynaklandığına inanıyor.

Putin, Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı arasındaki anlaşmazlığa müdahele etti

Aralık ayında, Moskova’daki merkezi hükümet, Rus eyaletlerinin yerleşim bölgelerindeki elektrik oranlarını yerel olarak belirlemesine izin verdi. Bu uygulama, bölgesel yetkililerin ve kamu hizmeti şirketlerinin belirli eşikleri aşan hanehalkı tüketimi için daha yüksek tarifeler getirmesine izin verecek. Eşi benzeri görülmemiş batı yaptırımları arasında Rusya, küresel finansa erişimini yeniden sağlamak için kripto paraları kullanma fırsatı görerek kripto para pazarını düzenleme çabalarına devam ediyor. Merkez bankası, madencilik de dahil olmak üzere kripto ile ilgili faaliyetlerin yasallaştırılmasına karşı sert bir rakip olsa da, Maliye Bakanlığı kripto paraları sıkı bir gözetim altında düzenlemeye itti.
Rusya'dan Bitcoin Madencilerini Cezbedecek Müthiş Proje!
 
Ocak ayında Başkan Vladimir Putin, iki tarafı farklılıklarını çözmeye çağırdı ve Rusya’nın bir Bitcoin madenciliği merkezi olarak rekabet avantajlarını vurguladı. Moskova ve enerji zengini Rus bölgelerindeki yetkililer arasında madenciliği girişimci bir faaliyet olarak tanımaya yönelik çağrılar artıyor. Bu hafta Enerji Bakanlığı sektördeki yasal boşluğun “bir an önce” doldurulması gerektiğini vurguladı.Şubat ayında federal hükümet, Maliye Bakanlığı’nın konseptine dayalı bir düzenleyici planı onayladı. Bundan kısa bir süre sonra departman, geçen Ocak ayında yürürlüğe giren “Dijital Finansal Varlıklar” yasanın yalnızca bazı düzenleyici hususları ele almasının ardından kripto para ekonomisini kapsamlı bir şekilde düzenlemek için tasarlanmış yeni bir “Dijital Para Birimi ” yasa tasarısı sundu.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Bitcoin.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku