IMF’ten Çarpıcı Kripto Para ve Savaş Yorumu: Artıracak

144

Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle uygulanan ekonomik yaptırımların ABD dolarının hakimiyetini azaltacağını söyledi. Ayrıca Rus-Ukrayna krizinin kripto para birimleri, stablecoin’ler ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) dahil olmak üzere dijital finansın benimsenmesini artıracağını söyledi. Konuya ilişkin ayrıntıları Kriptoarena.com olarak bu makalemizde sizin için inceliyoruz.

IMF: Rusya-Ukrayna Savaşı kripto para birimlerinin kabulünü artıracak

IMF’in ilk genel müdür yardımcısı Gita Gopinath, kripto para birimleri de dahil olmak üzere dijital finansın benimsenmesinin artması ve dolar hakimiyetinin azalması, Rusya-Ukrayna savaşı ve Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sonucunda ülkelerin döviz rezervlerinin çeşitlenmesine yol açacağı konusunda uyardı. Financial Times’a verdiği bir röportajda Gopinath şu açıklamada bulundu:

Dolar bu manzarada bile ana küresel para birimi olmaya devam edecek, ancak daha küçük bir seviyede çeşitlenme oldukça mümkün görünüyor.

Görsel: Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath
Görsel: Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath

Üstelik Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar ve merkez bankasına yönelik kısıtlamalar, ülkeyi ABD dolarından Bitcoin gibi kripto para birimlerine geçmeye zorluyor. Son zamanlarda Rusya, müttefik ülkeleriyle petrol ve doğal gaz ticareti için ödeme yapmak üzere kripto para birimlerini kabul etmeyi bile kabul etti. Bu nedenle, küresel ticarette kripto para birimlerinin daha fazla kullanılması, dolar hakimiyetinin yerini alabilir ve bu da ulusal merkez bankaları tarafından tutulan rezerv varlıklarının daha da çeşitlendirilmesine yol açabilir. Ülkeler Rusya’yı küresel finans sisteminin dışına atmaya çalışırken, Rusya da dolara olan bağımlılığını azaltmaya öncelik verdi. ABD’nin 2014 yılında Kırım’ın ilhakına misilleme olarak ekonomik yaptırımlar getirmesinin ardından Rusya, dolara bağımlılığını azaltmak için çaba sarf ediyor.

ABD dolarının hakimiyeti azalıyor mu?

Gita Gopinath, ABD dolarının uluslararası rezervlerdeki payının son yirmi yılda yüzde 70’ten yüzde 60’a düştüğünü iddia ediyor. ABD dolarının hakimiyeti, Avustralya doları ve Çin renminbisi gibi diğer ticaret para birimlerinin ortaya çıkmasıyla azaldı.

Çoğu ülke merkez bankası dijital para birimini benimseyerek dolar hakimiyetini azaltmaya çalışır, aynı zamanda kripto para birimlerine güvenmeye başlarsa, ABD dolarının hakimiyeti daha da düşebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku