Ripple (XRP) SEC Davasında Yeni Bir Galibiyet Aldı!

122

SEC ve Ripple (XRP) arasındaki yasal mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Aralık 2020’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından lisanssız menkul kıymet iddiası nedeniyle  dava edilen Ripple, bir duruşmadan daha galip çıkmayı başardı.

Zafer için önemli bir aşama

Ripple’ın piyasaya girdikten birkaç yıl sonra XRP’nin yasal statüsü ile ilgili bazı danışmanlık şirketlerinden tavsiyeler ve raporlar aldığı biliniyor. SEC ise bu raporların mahkeme ile paylaşılmasını talep ederek Ripple’ın belki de bütün savunmasına son verecek bir bir hamle yaptı.

Ünlü avukat James K. Filan, bunun Ripple’ın bütün savunmasını sona erdirecek bir itiraz olduğunu belirtse de  SEC’nin talebi reddedildi ve zafer Ripple’ın oldu. SEC, bu raporlar ile bir adım önde olmayı hedeflerken büyük bir hüsrana uğradı. Mahkeme, bu durumun dava ile ilgili olmadığına hükmederek SEC’nin talebini reddetti.

Ripple bir adım öne geçti

SEC hala itiraz hakkına sahip fakat mahkemeden yapılan açıklama kalıcı bir karar gibi görünüyor. Filan’a ek olarak Jeremy Hogan da şunları söyledi:

Bu Ripple için çok önemli bir gelişme. Elde edilen bu zafer, SEC’nin Ripple tarafı ile yasal mücadelede kullanmak istediği yolun resmen tıkandığı anlamına geliyor.

XRP fiyatı da bu haber sonrasında tırmanışa geçerek, tamamen kızıla bürünen piyasada yükseliş kaydetti. Pazar günü XRP, Investing.com Index üzerinde yüzde 10 oranında değer kazanarak 0,89160 dolar seviyesinden işlem gördü. Bu 24 Mayıs tarihinden beri görülen en büyük bir günlük artış.

Fiyat yüzde 10 oranında yükseldi

Bu hareketle beraber XRP piyasa değeri 41,07055B  dolar olurken toplam kripto para piyasalarındaki değerinin oranı yüzde  2,64 oldu. XRP kripto parasına ait en yüksek piyasa değeri 83,44071B dolar olarak belirlendi. XRP, geçtiğimiz 24 saat içinde 0,79877 ile $0,90493 dolar seviyeleri arasında işlem gördü.

Ripple (XRP) İçin Psikolojik Engel 1 Dolar Geçilirse Ne Olur?
Ripple (XRP) İçin Psikolojik Engel 1 Dolar Geçilirse Ne Olur?

Ripple (XRP) fiyatının akıbeti aslında dava bitmeden önce  tam olarak netleşmeyecek olsa da elde edilen bu ve bunun gibi küçük zaferler fiyatı etkilemeye devam ediyor. Ripple’a karşı açılan menkul kıymet davasının nasıl sonuçlanacağı hala bilinmese de SEC’nin aldığı bu büyük darbe, durumu XRP lehine çevirmiş olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Decrypt.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku