Ripple CEO’su Ethereum Tutumu Nedeniyle SEC’e Ateş Püskürdü!

63

Fintech şirketi Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’nu kripto para piyasasının düzenlenmesine açıklık getirmeyi reddettiği için bir kez daha eleştirdi. SEC başkanı geçtiğimiz günlerde kripto para piyasası düzenlemesi hakkında geniş bir yorumda bulundu ancak Ethereum’un bir menkul kıymet olup olmadığı sorusunu yanıtlamayı reddetti.

SEC, Ripple hakkındaki davada açık olmalı

Ripple şu anda SEC ile ihtilaf halinde ve SEC tarafından şirket 1,3 milyar dolar değerinde XRP tokenini yasa dışı şekilde satmakla suçlanıyor. Garlinghouse’un iddialarının, SEC temsilcilerinin Ethereum’un kendi kripto para birimi olan eterin yasal statüsü hakkındaki önceki yorumlarıyla da bağlantılı olduğu görülüyor. 2018 yılında, SEC’in kurumsal finans bölümünün eski direktörü William Hinman, ether anlaşmalarının federal menkul kıymetler yasaları tarafından düzenlenmediğini açıkladı. Hinman konu hakkındaki görüşlerini paylaşırken şu ifadelere yer verdi:

Anladığım kadarıyla etherin mevcut durumu, Ethereum ağı ve merkezi olmayan yapısı, mevcut arz ve ether satışı menkul kıymet işlemleri değil. Menkul kıymet yasalarının ethere uygulanması çok az fayda sağlar.

Ripple CEO’su Garlinghouse konuya ilişkin şöyle açıklamada bulundu:

Bir süredir bunun SEC’in resmi pozisyonu olduğuna inanılıyordu, ancak daha sonra düzenleyici, Hinman’ın sadece kişisel bakış açısını ifade ettiğini açıkladı. Ripple, Hinman’ın sözlerini savunmasında kullanmaya çalışıyor ve onu devam eden davalarda ifade vermeye dahil edecek.

2018’de Bill Hinman, ETH’nin bir menkul kıymet olmadığını söyledi ve Başkan Jay Clayton da onunla aynı fikirdeydi.

Ripple (XRP)’ın savunmasında görüşlerini paylaşmayı planladığı Hinman, SEC’in ETH’nin durumuyla ilgili henüz “herhangi bir pozisyon almadığını veya kesin bir bakış açısı ifade etmediğini” belirten ifadesini mahkemeye sundu. Peki kripto para piyasasında açıklık nasıl sağlanmalı? Salı günü, yeni SEC başkanı Gary Gensler, kripto para piyasasının düzenlenmesi hakkında geniş bir yorum yaptı ve kendi görüşüne göre çoğu tokenin kayıt dışı menkul kıymetler olduğunu belirtti. Eterin bir menkul kıymet olup olmadığı sorusuna cevap vermeyi reddetti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Atozmarkets.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku