Ripple (XRP) Davasında Çarpıcı Gelişme! Davanın Reddi İstendi!

0 117

Ripple yöneticileri Brad Garlinghouse ve Chris Larsen, SEC tarafından kendilerine karşı açılan davanın reddi için resmi olarak başvuru yaptılar. Garlinghouse ve Larsen’in avukatları, SEC’in bugüne kadar öne sürdüğü iddiaları destekleyemediğini savunuyor.

SEC, Ripple’ın iki üst düzey yöneticisini şirket üzerinden para kazanmak ve XRP satışları sayesinde gelir elde etmekle suçluyor. Garlinghouse ve Larsen avukatları şimdi ise iki yöneticinin yaptığı transferlerin ABD içerisindeki vatandaşlara yönelik değil, yurtdışına yönelik olduğunu vurgulamakta. SEC, ABD vatandaşlarına menkul kıymet satışı yapıldığını iddia edilmişti ancak bunun ABD’li vatandaşları kapsamadığının kanıtlanması iki yöneticinin kurtulmasını sağlayabilir. Garlinghouse’ın dilekçesinde SEC’nin ABD’li vatandaşlara yönelik yapılan tek bir işlemi bile kanıtlayamadığı belirtiliyor.

SEC, Brad Garlinghouse’u ve Chris Larsen’i XRP’nin menkul kıymet olduğunu bilerek yıllar boyunca pervasızca davranmakla suçluyor. Bir diğer iddia ise, davalıların Menkul Kıymet Yasasının beşinci bölümünü ihlal edecek şekilde XRP sattıkları yönünde.

Avukatlar, XRP’nin sekiz yılı aşkın süredir piyasalarda işlem gördüğünü fakat SEC’nin dava öncesinde bu işlemlerin “menkul kıymet” sınıfına girebileceğine dair herhangi bir açıklama yapmadığını savunuyor.

Garlinghouse ve Larsen ikilisinin, XRP’yi menkul kıymet olarak görmediği ve dolayısıyla pervasızca hareket etmiş olamayacağı belirtiliyor. Sunulan belgeye göre XRP’nin ‘yatırım sözleşmesi olabileceği’ fikrinin, Garlinghouse’un aklından bir kez bile geçmiş olabileceğini gösteren bir delil bulunmuyor.

Satışlar ABD’de değil Yabancı Borsalarda Yapıldı

Garlinghouse ve Larsen ikilisi, kişisel gelir kapsamında birçok XRP satışı yaptı. Larsen’in tek başına 450 milyon dolarlık XRP sattığı ve bu işlemlerin Menkul Kıymet Yasasına aykırı olduğu iddia ediliyor.

İkilinin avukatları, ilgili yasanın beşinci bölümünün ihlal edilmiş olamayacağını çünkü satış işlemlerinin Amerikan pazarında yapılmadığını aktarıyor. Davanın reddi için yapılan başvuruda, hem Garlinghouse’un hem Larsen’in yabancı borsalar aracılığıyla XRP sattığı belirtildi.

Menkul Kıymet Yasasının beşinci bölümü, yabancı borsalarda gerçekleştirilen işlemleri kapsamıyor.

SEC ve Ripple arasındaki sıradaki duruşma 14 Mayıs tarihinde görülecek ve buna itiraz etme hakkı 4 Haziran tarihine kadar sürecek.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku