REvil Hacker Grubundan ABD’ye Devasa Saldırı: Bitcoin (BTC) İstiyorlar

39

Amerikan yazılım şirketi Kaseya’nın uzaktan IT yazılımı kullanılarak 4 Temmuz hafta sonu büyük bir fidye yazılımı saldırısına uğramasından sonra, Rus REvil fidye yazılımı çetesi saldırıyı üstlendi ve fidye olarak Bitcoin talep etti.

Bitcoin talep eden REvil, söz konusu saldırı için Kaseya’yı kullandı

REvil hacker grubu, 4 temmuzdaki kutlamalar sırasında 200 kadar şirketi etkileyen toplu bir fidye yazılımı saldırısı düzenledi. Bunun için uzaktan IT yönetim yazılım platformu olan Kaseya’yı kullandı. 2 Temmuz Cuma günü yapılan bir otomatik güncellemede, etkilenen sistemlere REvil fidye yazılımı yüklendi. Çok etkili olan bu saldırıda, hacker grubu fidye olarak Bitcoin istedi. Bir analistin The Guardian’a söylediği gibi, tedarik zinciri saldırılarının (kötü amaçlı kodları güvenilir yazılımlara gizlice sokmak) ve fidye yazılımlarının bu benzersiz kombinasyonu, Kaseya’nınki gibi merkezi olarak yönetilen bir sisteme verilen hasarı en üst düzeye çıkarıyor.

Tüm dosyalar saldırı tarafından şifrelenirken, kilidini açmak için 70 milyon dolar değerinde Bitcoin talep edildi. Kaseya, müşterilere sanal sistem yöneticisi (VSA) sunucularını şimdilik kapatmalarını şiddetle rica ederek harekete geçti. Bu nedenle saldırganlar VSA’ya yönetim erişimini kapatamadı. 3 Temmuz Cumartesi günü, Bloomberg 1000’den fazla işletmenin etkilenmiş olabileceğini bildirdiği için bu saldırının etkisi dünya çapında hissedildi. Buna İsveç’teki Coop market zincirinin 800 şubesi de dahildi ve yazar kasalar çalışmadığı için işleri duraksadı.

REvil Kaseya fidye yazılımı saldırısı: 70 milyon dolar değerinde Bitcoin talep ediyorlar

Bu saldırıyı takiben iki büyük olay oldu. Her şeyden önce, Başkan Biden, ABD istihbarat teşkilatlarına, Rusya bağlantılı ve fidye olarak Bitcoin (BTC) isteyen REvil çetesi tarafından yapıldığını düşündüğü bu fidye yazılımı saldırısını araştırmaları talimatını verdi.

Bu şüphe doğrulandı. Çete resmi olarak saldırıyı üstlendi ve karanlık bir web blogunda evrensel şifre çözücü için 70 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) talep etti. Kaseya’nın fidyeyi ödeyip ödemeyeceği konusunda herhangi bir yorum yapılmazken, bilgisayar korsanları “bir milyondan fazla” sistemin etkilendiğini iddia ediyor. Bu arada, etkilenen bir kullanıcıysanız Kaseya bu olaya yönelik raporunu dört saatte bir güncelliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Laptopmag.com/uk
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku